Turistická zařízení, která projdou certifikací, jsou označena zelenobílou známkou s usmívajícím se kolem. A stejnou známku by v budoucnu rádi užívali i v Hlinsku. Certifikace obsahuje standardy srovnatelné se systémy jiných evropských zemí. Každé zařízení, které chce získat značku „Cyklisté vítáni“, musí splňovat určité podmínky. Teprve pak získá kýžený certifikát. „Přistoupení k této smlouvě je dalším krokem, který přispěje k rozvoji cykloturistiky na Hlinecku a ke zvýšení standardu vybraných městských zařízení pro cyklisty,“ uvádí místostarosta města Pavel Šotola. Jaký tedy bude další postup města? „Nejprve seznámíme se souhlasným stanoviskem rady partnerskou nadaci. Hlinsko pak navštíví její zástupci, kteří nám sdělí, co konkrétně bude nutné pro získání certifikace učinit,“ vysvětluje hlinecký místostarosta. Město chce do rozvoje cykloturistiky zapojit především objekt současné turistické ubytovny, svým dílem má přispět i městské muzeum a galerie. „Turistická ubytovna se stane jakýmsi centrem, kde cyklisté najdou vše potřebné.

Mapa i šroubovák

Zdaleka nejde jen o propagační materiály. V objektu má vzniknout i místnost se stojany na kola. „Počítáme i s jakousi dílnou, kde si cyklisté budou moci kola seřídit, provést na nich běžnou údržbu nebo i drobnější opravy. K dispozici proto musí být i potřebné nářadí,“ říká místostarosta. V ubytovně nemá chybět ani přístup na internet.

Standard služeb pro cykloturistiku ve státech Evropské unie rychle roste. Pokud chce Hlinsko udržet krok, musí nabídku stále zlepšovat.

„Městská ubytovna by měla být schopna v rámci certifikace zajistit cyklistům i další služby. Třeba snídani na přání,“ doplňuje hlinecký místostarosta Šotola.

Mezi turistické cíle Hlinska se řadí i městské muzeum a galerie. „I tyto instituce rozšíří své služby. Objevit se tu mají stojany pro kola nebo řeba úschovna turistických zavazadel a „batožin“.

Hlinsko si uvědomuje, že o přilákání cykloturistů by nemělo usilovat samo. Vedení města počítá i s postupným zapojením místních podnikatelů. „Chceme ukázat soukromníkům, že takové úsilí má smysl. Se vstřícností k cyklistům by se mohly chlubit i soukromé firmy, vždyť certifikace „Cyklisté vítáni“ by jim nakonec mohla přilákat některé další zákazníky,“ přemýšlí místostarosta Šotola. Potenciál města jako přirozeného centra atraktivní turistické oblasti není podle něj zdaleka vyčerpán. „Terén neumožňuje stakilometrové túry. Ale je tu spousta zajímavých míst, zákoutí, objektů a památek na malém prostoru. V tom je naše síla,“ uzavírá hlinecký místostarosta.