První oddychová trasa, která projde velkou změnou, vede k Ratajským rybníkům a jmenuje se Pohádková. „Určitě potěší hlavně malé návštěvníky, protože jejím tématem je příroda a výroba dřevěných hraček. Úsek od sídliště k rybníkům je dlouhý jen necelý kilometr, ale naleznete na něm několik informačních cedulí a hracích panelů, které děti zavedou do lesa," vysvětluje Petra Plisková, vedoucí Turistického informačního centra v Hlinsku.

Děti na Pohádkové trase zjistí, jaké dřevo se používá na výrobu dřevěných hraček a jaká zvířátka v okolí žijí. Celou trasou se ponese pohádkový příběh, díky kterému poznají výrobu a historii dřevěných hraček na Hlinecku. „Některé panely jsou interaktivní – návštěvník může hravou formou poznat, jaké jsou jeho vědomosti právě z oblasti přírody. Na trase budou nové lavičky a před pár dny byly instalovány i dřevěné přístřešky se stojany na kola.

Kromě toho již započaly přípravné práce na další oddychové trase, která vede z Hlinska do Srní a Horního Babákova. Ta se ponese v duchu poznávání geologického bohatství Hlinecka, které má tradici v těžbě žuly.

„Její název bude Matulova. V lese kolem lomu v Srní vznikají krásné cesty, na kterých návštěvník nalezne místo k odpočinku, relaxaci, ale i ke vzdělávání. Těšíme se, že v příštím roce se na tomto místě budeme moci pochlubit i touto novou stezkou. Změn dozná i trasa vedoucí ke Svatojánským Lázním. Na ní byly instalovány také dva přístřešky, jeden na místě u Lípy, kde je nádherný výhled na město a další u kapličky ve Svatojánských Lázních. Na této trase se bude pokračovat v následujících letech a její název bude Lázeňská," dodává Petra Plisková.