V novodobé historii Hlinska se ještě žádnému volebnímu subjektu nepodařilo dosáhnout takového výsledku, z jediné kandidátky tu doposud uspělo maximálně šest lidí. To vše dává straně velmi silnou pozici do počínajícího koaličního vyjednávání. Zvlášť při vědomí faktu, že k podobnému volebnímu výsledku se žádný ze zbývajících subjektů ani nepřiblížil.

Stačí jeden partner

V posledních čtyřech letech vládla ČSSD v Hlinsku spolu s hnutím ANO a nezávislými kandidáty. Pro uhájení radniční většiny by nyní hlineckým sociálním demokratům stačila dohoda například s druhými nejsilnějšími lidovci, kteří disponují čtyřmi mandáty, nebo s hnutím ANO, jež obsadí v novém zastupitelstvu tři křesla. Mohlo by tedy jít pouze o dvoučlenné spojenectví.

„Už jsme začali jednat, ale zatím to nechci podrobněji rozvádět. S ohledem na naši pozici však mohu potvrdit, že nebudeme oslovovat úplně všechny subjekty. I tak ale věřím, že by mohlo být dosaženo dohody spíš v řádu dnů než týdnů,“ nastiňuje očekávaný vývoj starosta Miroslav Krčil.

ODS v poli poražených

Zbývající subjekty hlinecké politické scény uznávají svou porážku. To se týká například ODS, která už v Hlinsku rozhodně zažila i lepší časy, avšak do nově zvoleném zastupitelstva se teď dostala pouze dvojice jejích kandidátů.

„Vítězi každopádně gratuluji, to považuji za slušnost. Samozřejmě uznávám že volební výsledek ČSSD je pro tuto stranu velkým úspěchem,“ říká zastupitelka a někdejší starostka Magda Křivanová. „My jsme bohužel naopak jeden mandát ztratili, což mě velmi mrzí. Takže pro nás v podstatě není co řešit. Zůstáváme nadále v opozici a budeme fungovat podobně, jako jsme fungovali v předchozích čtyřech letech. Pokud se nám budou zdát předkládané návrhy rozumné, tak je v zastupitelstvu podpoříme, ale pokud se nám jako rozumné zdát nebudou, tak pro ně ruku nezvedneme,“ pokračuje Magda Křivanová.

Ilustrační foto
Ve většině sídel počítají, jak sestavit koalici

Zaostřeno na vítěze

Někdejší starostka dokonce říká, že je na jednu stranu dokonce i dobře, že volby dopadly takto jednoznačně. „Sociální demokraté teď budou muset naplno ukázat svoje schopnosti a sotva budou moci svádět případné neúspěchy na kohokoliv jiného, když budou po čtyři roky takto dominantní politickou silou. Ono se to sociálním demokratům v prvních čtyřech letech ještě dobře vládlo, když mohli realizovali ještě některé naše projekty. Teď se budou muset ukázat hlavně sami,“ domnívá se Magda Křivanová.