Jaroslava Holcmana si mohou Chrudimáci pamatovat ještě z doby, kdy byl zaměstnán v místním strojírenském podniku Tramontáž, kde pracoval jako technik při opravách a stavbách lanovek v Krkonoších. Vždycky rád sportoval, věnoval se hlavně potápění a lyžování.

Od roku 1981 žil Holcman v Kanadě a ještě letos na jaře se mohl potkávat se svými přáteli v ulicích Vancouveru. Potom se ale stal z bývalého Chrudimáka osamocený „mořský vlk“.

Šestapadesátiletý svobodný muž totiž požádal v květnu o předčasný odchod do důchodu a rozhodl se, že bude na své lodi „Ocean echo 1“ brázdit po několik následujících let vody světových moří a oceánů. Jeho plachetnice je 11 metrů dlouhá a čtyři metry široká a ještě před několika dny kotvila v kalifornské oblasti u San Barbary.

„Bohužel nemám dostatečné možnosti udržovat stálý kontakt s pevninou a zasílat obrázky. Založil jsem proto na internetu blog, který se snažím udržovat a rodičům do Čech zasílám jeho automatizovaný překlad. Není to sice moc přesné a plno vět nedává smysl, ale ve dvou jazycích stránky udržovat nemohu. Adresu mého blogu naleznete na http://oceanecho1.wordpress.com,“ ozval se redakci někdejší Chrudimák.

„Máme o syna strach neboť cestuje sám a často v noci. Ve dne připravuje loď, doplňuje vodu a pohonné hmoty. Přes den musí také obstarávat potraviny a další nákupy. Na nočních plavbách jej pak navíc často zastihne mlha nebo déšť,“ svěřuje se otec mořského světoběžníka Jiří Holcman, jenž žije i se svou paní v Markovicích.