„Probudili jsem se do zimy, máme teď studené radiátory. Neteče ani teplá voda. Nabalila jsem dvouletou dceru a teď jen čekáme, co se bude dít,“ řekla Deníku paní Michaela, která žije v bytě na Slezském předměstí.

V Hradci Králové teplo z Opatovic vytápí 28 tisíc domácností, ale i firmy, instituce, školy nebo fakultní nemocnici. „Po zjištění poklesu tlaku jsme začali pracovat na spuštění náhradního zdroje tepla, který je přímo v areálu nemocnice a od půl osmé ráno jedeme na náhradní zdroj,“ uvedl mluvčí hradecké nemocnice Jakub Sochor. Náhradním zdrojem jsou tady plynové kotle, na provozu největšího zdravotnického zařízení na východě Čech se havárie neprojevila.

Náhradní zdroje v Hradci Králové spustily i Elektrárny Opatovice. Rezervní kotelny jsou v areálu bývalého ZVÚ a ve Farářství. „Děláme vše pro to, abychom vrátili tepelný komfort většině zákazníků. Není to plnohodnotné nahrazení standardního stavu, ale tepelný komfort našim odběratelům zajistíme,“ slibuje mluvčí elektrárny Hana Počtová. „Už jsme detekovali tři místa, kde k únikům na hlavních napaječích došlo. V Hradci záložní zdroje už běží a teď řešíme větve v Pardubicích a Chrudimi. Do večera by měla mít tepelný komfort ze záložních zdrojů všechna odběrná místa.“ Souběžně připravují technici společnosti opravy na hlavních přivaděčích. „Museli jsme systém vypustit, počkat, až vychladne a zjistit rozsah poškození a zvolit správný postup. Pro nás je důležité, abychom nenechali lidi bez tepla,“ vysvětlila mluvčí elektráren. Proč se najednou objevily netěsnosti na více místech jasné není. „Budeme zjišťovat příčiny, i nás to zajímá,“ dodala Hana Počtová.

Kvůli havárii je v Hradci Králové zavřený plavecký bazén nebo aquacentrum. Na horkovod je napojený i magistrát, úřad ale normálně funguje.

Elektrárny Opatovice dodávají teplo v Hradci přímo čtyřem tisícům odběratelů. Většinu ale zásobuje Tepelné hospodářství Hradec Králové, které ale teplo také odebírá z Opatovic. „Naše soustava je ve stavu blackout. Je úplně vypnutá, naposledy jsem podobnou situaci zažili před dvaceti lety,“ připomíná ředitel městské společnosti Jiří Seidler. Právě po této havárii Opatovické elektrárny vybudovaly záložní kotelny, které teď poskytnou Hradečanům alespoň základní tepelný komfort. „Díky tomu, že je venku nula, to by nám mělo bez problému pokrýt temperující teplotu. V tak velkém rozsahu to nebylo nikdy vyzkoušeno,“ připomíná Seidler.