Projekt, který by měl přilákat do města více turistů převážně ze zahraničí, měl spojit volnočasové aktivity, jako třeba rybolov, koně, penzion, oboru s bazénem, tenisovými kurty a podobně. Zatím se však nic neděje.

„S dcerou bych tam určitě zašla. Slibovali nám multifunkční budovu, teď si tak akorát můžu zacvičit doma a zaplavat si ve vaně. Anebo udělat si procházku kolem nedostavěného objektu,“ podotýká jedna z obyvatelek Ždírce, paní Eva.

Ždírečtí se na bazén dlouho těšili, teď už spíše mávnou rukou. Kdyby se ale přece jenom otevřel, rozhodně by nebyli proti.

„Určitě by se zlepšila občanská vybavenost Ždírce. Bylo by to dobře,“ říká místostarosta Jiří Pavlíček na otázku, co by si o bazénu ve městě myslel.
Radnice nemá s výstavbou nic společného, nijak se na ní nepodílí, jde o soukromou aktivitu místního podnikatele.

Velký turistický projekt

Budovu, v níž bazén vyrostl, vidí přijíždějící od Havlíčkova Brodu nalevo před benzinovou pumpou. Patří šedesátiletému Václavu Dvořákovi a jeho firmě D A S.

Měl být součástí velkého projektu zaměřeného na turistiku, v němž Dvořák zamýšlel asi před dvanácti lety skloubit rybolov, koně, penzion, oboru s bazénem, fitcentrem, tenisovými kurty, saunou a podobně.

Část se mu podařila zvládnout, na části ještě pracuje. Jak sám říká, i kvůli nehorázné byrokracii.

„Bazén jsme měli otevírat už asi před pěti lety. Ale vzhledem k tomu, že se nám nedostávaly finanční zdroje, řešili jsme otázku nějaké levnější energie, třeba solárních panelů. Proto jsme tedy bazén ještě neotevřeli. Je před dokončením, obložený, jde jen o to, aby se tam dodala ještě část zařízení a zajistil personál,“ prozradila detaily mluvčí firmy Václava Ondráčková s tím, že v budově by měli lidé najít kromě bazénu i squash, kadeřnictví, saunu, bowling a další příjemnosti k trávení volného času.

Václav Dvořák je především podnikatel, a nechce spustit bazén dřív, než bude šance, že se uživí.

I proto uvažoval nad slunečními kolektory nebo malou větrnou elektrárnou, které by snížily náklady na energii.

V současné době slouží budova spíše jako sklad, takže areál je z větší části využit.