Poté přišlo několik přeháněk, ale houby si stále dávaly na čas, až koncem měsíce přišlo tropické období, které nám přineslo několik zajímavých nálezů. V ČR jsou místa, kde se občas přežene malá dešťová přeháňka a zde nám rostou nádherné hřibovité houby. Jsou místa, kde nespadne ani kapka, což je například na Hlinecku a tímto jevem je omezen růst hub.

Ve třetí květnové dekádě se zaznamenalo několik zajímavých nálezů, v různých biotopech a nadmořských výškách. Nejnižší položenou lokalitou byla oblast kolem Kochánovic a nejvyšší okolí Herálce. V nižších partiích okresu, převládají listnaté lesy. V těchto lesích byl zaznamenán větší růst kozáka habrového a hřiba dubového a smrkového. Ve vyšších partiích okresu převládají jehličnaté lesy. V těchto lesích se momentálně nechá nalézt hřib hnědý, žlutomasý, kovář, plstnatý, klouzek, křemenáč březový a smrkový.

Zaznamenal jsem několik nálezů různých druhů holubinek. Rostou muchomůrky růžovky, šedivky, pošvatky i dokonce se už objevila muchomůrka červená. Snaží se na svět vyklubat lištičky.

Všechny tyto nálezy jsou z míst, kde se trochu drží vlhkost, jinak na ostatních místech houby nenajdeme. Tečka na závěr. Jestliže spadne několik milimetrů srážek, mohli bychom se konečně dočkat většího růstu hub.

Jiří Laštůvka „Kudláček", Hlinsko