Protože však na rozdíl od klasického houbaře mykologové vždycky v lese něco najdou, vystavovat bylo co. „Hub se našlo kolem sto druhů,“ bilancoval za pořadatele z choceňského mykologického klubu Libor Tmej. Letošního „setí“ se zúčastnilo kolem sto třiceti lidí, členové různých mykologických kroužků a nadšení houbaři. Název akce vymyslel před lety jeden ze zakladatelů choceňského klubu Antonín Hemerka. „Čtvrtého července má svátek Prokop. O svatém Prokopovi pranostiky říkají, že seje houby. Odtud ten název. Je velmi příhodné, že pátého a šestého července jsou svátky, v tuto dobu má řada mykologů a houbařů ještě čas. Na podzim už pak není šance,“ vysvětlil Libor Tmej. Pro vášnivé houbaře má dobrou zprávu. Prý už houby brzy porostou.

„Myslím si, že obrat k lepšímu už musí nastat. Čekali jsme, že už na ,setí´ bude veliké množství hub. Ten srážkový deficit alespoň na Choceňsku a Orlickoústecku byl veliký, a to se odrazilo v tom, že houby rostou minimálně. Začínají se objevovat drobné plodnice různých druhů hub, ať už to jsou holubinky, žampiony, takže na řadu přijdou i hřibovité. Je to otázka týdne, nanejvýš deseti dnů,“ domnívá se zkušený mykolog.

Účastníci mykologických dnů se na sběr hub vypravili do choceňského zámeckého parku, který bývá na houby velmi bohatý, a z něj pak do okolních lesů, kde stojí i socha svatého Prokopa. Večer z nasbíraných úlovků sestavili velkou výstavu, grilovalo se prasátko, diskutovalo o všem možném. „Není to jen o houbách, ale o setkávání lidí,“ podotkl Libor Tmej. Druhý den se účastníci vydali do přírodních rezervací Peliny a Hemže-Mýtkov.

Elektronickou poštou se šířila v minulých dnech poplašná zpráva, že houby sbírané v Česku mají v souvislosti s živelnou katastrofou v Japonsku vysoký obsah radioaktivních látek a je nebezpečné je jíst. Podle odborníků na jadernou energetiku je to naprostý nesmysl. O mystifikaci, která kolovala po internetu, diskutovali i mykologové v Chocni. Libor Tmej považuje e-mail za nepovedený žert. „Houbařům bych spíš doporučil, aby se vyhnuli houbám z okolí silnic a frekventovaných cest, ale pokud jde o radioaktivitu z Fukušimy, u evropských hub je naprosto bezpředmětná,“ dodal mykolog.

Mykologická poradna
Mykologická poradna je na zámku v Chocni otevřena každé pondělí od 16 do 18 hodin. Mykologové určí donesené houby a poradí i s jejich úpravou.