VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Houby rostou po celý rok

Východní Čechy – Klasický český houbař si ještě dlouho počká, než vyrazí s košíkem do lesa.

2.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Aleš Jaluška

Zato pro mykology sezona nikdy nekončí. Sníh není překážkou, zajímavé druhy hub se dají najít i v zimě. A rostou i jedlé druhy.

Které houby se dají nasbírat v zimě jsme se zeptali zkušeného choceňského mykologa Libora Tmeje.

Rostou houby i teď, ke konci února?
Už nerostou v takovém množství a kvalitě jako v prosinci nebo v lednu, ale rostou. Příkladem je penízovka sametonohá. To je klasická zimní houba, která roste na dřevě, listnatých odumírajících dřevinách podle potoků. Pak se dá také nasbírat boltcovitka bezová čili ucho Jidášovo. Opět houba, která roste na dřevě, vyrůstá na keřích černého bezu. Mezi houbaři jsou i fotografové a v tuto dobu – koncem zimy a začátkem jara - začíná růst nádherná fotogenická houba ohnivec šarlatový. Je to nádherná, šarlatově zbarvená houba ve tvaru misky, pochopitelně nejedlá. Ještě by se dala najít drobná kropenatá houbička kržatka zimní, která roste především na opadu dřevin, ale někdy i na holé půdě. V tomto čase už řada houbařů čeká na předjaří a jaro, kdy se začnou objevovat první houby nové sezony: smrži, posléze i čirůvky… To si ale budeme muset ještě chvíli počkat.

Je vůbec nějaké „hluché“ období, kdy neroste nic?
Penízovka sametonohá roste prakticky celou zimu. Ne však když jsou hluboké mrazy. S plodnicemi se ale nic nestane, penízovka čeká jenom na teplotu kolem nuly nebo těsně nad nulou, aby mohla dále přirůstat. V zimě se dají nacházet i zajímavé podzemní houby, ale to už je opravdu pro specialisty. Můj kolega Pavel Brůžek měl velice krásné nálezy břichatkovitých hub, našel některé palečky. To jsou převzácné houby, ale pochopitelně nejedlé. Houby rostou pořád, jde však o to, že v zimním období je nabídka jedlých hub pro praktické houbaře velmi omezená, zúžila se na penízovku sametonohou, ucho Jidášovo a zkraje zimy hlívu ústřičnou.

Poraďte nám, kde takové houby konkrétně hledat…
Konkrétně penízovka smrková roste v místech, kde jsou dospělé smrky a dostatek opadaných šišek. Pokud by si někdo chtěl vyfotografovat ohnivce šarlatového, měl by se zaměřit na severní svahy odkloněné od slunce, hodně zastíněné rokle, kde je dostatek dřevní hmoty porostlé mechem. A penízovku sametonohou je možné najít podél běžných vodotečí, ve vrbinách, pod topoly, v houští a křovích, narazit na ni ale můžeme i na vlastní zahradě nebo v parku, třeba na ořešáku vlašském nebo na některém z javorů.

Byla letošní zima pro mykology náročná?
Houbaři a mykologové jsou rádi, když není moc sněhu a houby jsou vidět. Když jsou závěje, člověk by logicky musel jít na houby s lopatou…

Které houby právě rostou
Při počasí kolem minus pěti stupňů Celsia houby přestávají růst.
V těchto dnech se objevuje zejména
penízovka sametonohá: lze ji nalézt téměř kdekoli, v parcích ve městě, v lesích na odumírajících dřevinách
Pokud se teploty přiblíží deseti stupňům Celsia, lze očekávat výskyt:
ucha Jidášova a hlívy ústřičné

DANA POKORNÁ
JAN ODSTRČIL

2.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby 2017 na Chrudimsku.

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo hnutí ANO. Na dalších místech se už politická uskupení střídají ve velmi divokém víru zářícím všemi barvami.

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO 4 mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká Jiří Kajínek. Vsadil na svého kamaráda

Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Fotograf Radek Pavlík nemusel na voliče čekat

Hlinsko - Ve volební místnosti umístěné v budově městského úřadu bylo živo víc, než v uplynulých letech. Vnímá to tak externí fotograf Chrudimského deníku Radek Pavlík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení