Velkou terénní hru, sérii bitev na motivy fantasy románů polského spisovatele Andrzeje Sapkowského, pořádají již poosmé skauti z Prahy. Tentokrát se akce s názvem Válka o Cintru koná od 27. do 30. září v Šiškovicích u Chrudimi.

Bojuje se dřevěnými meči a dalšími imitacemi středověkých zbraní. Bojovníkům ve středověkých kostýmech ve věku 12–16 let velí o něco starší představitelé jednotlivých království. O získání území bývalého království Cintry se utká armáda císařství Nilfgaard skoalicí tří severních království. Do hry vstupují vedle vojáků také nadpřirozené síly, magie a nestvůry. Letošní Války o Cintru se zúčastní 380 hráčů, členů skautských a jiných dětských oddílů. Přihlášky přišly z Prahy, Brna, Olomouce, Jaroměře a dalších míst republiky.

Hra je založena na dobrovolném dodržování pravidel, které z větší části nikdo nemůže kontrolovat a které je poměrně lákavé porušit. „Dřevěná“ bitva umožňuje dětem prožít si skutečné hodnotové dilema v situacích „uteč a přežij – a nech tu kamarády umřít“. Děti přemýšlejí, jestli obětovat vlastní pracně vybudovanou postavu a začít znova…

Vše je jen jako – a nebo není? Hra bojovníky pohltí tak, že prožité situace už se blíží realitě: tehdy má hráč příležitost k sebepoznání, tehdy se projeví jeho skutečné pocity i postoje. „Dřevárna vede děti i dospělé k zamyšlení nad hodnotami jako je kamarádství, pomoc druhému, spolupráce – a to lákavou, zábavnou, dobrodružnou formou,“ říká pořadatel hry Ladislav Pelcl z Prahy.