„Děti vyráběly anděly, kteří mají spojitost i s naším hradem. Nejkratší spojovací cesta od nás ke kostelu je právě Andělská cesta. Sousedí místnost vyzdobila jedna naše sousedka, paní Štěpánková z Radimi," říká košumberská kastelánka Hana Truncová. V místnosti se nachází osmdesát let staré nádobí, které v batohu na zádech vozil pradědeček paní Štěpánkové z Karlových Varů, aby připravil věno pro svých pět dcer.

Velkému Slavatovskému sálu vévodí velký ozdobený vánoční strom, pod nímž se nachází celá řada betlémů vyrobených z mnoha materiálů. „Sousedi se trochu rozhýbali. Máme tu třeba betlém vyrobený ze včelího vosku nebo místní junáci přinesli opět betlém ze dřevotřísky. V sále jsou vystavené i háčkované výrobky a podobně," popisuje výstavu kastelánka.

Nechybí ani připomínky starých vánočních zvyků. Nohy velkého stolu v sále jsou svázané řetězem, aby byla rodina v následujícím roce svorná. Pod stolem je sekera, aby si rodina zajistila pevné zdraví a mezi talíři je připravená miska s hrachem, aby se nerozkutálelo štěstí a čočka pro peníze.

Letošní novinkou jsou výrobky klientů Senior centra Skuteč, kteří připravili z látky ušité sovy, koně a různé postavičky. „Na příští rok bychom s nimi chtěli navázat spolupráci," poznamenává Hana Truncová.

V sále jsou vystavené i loutky kočovné společnosti Julie z Prahy, a to z pohádky Dupinožka Pištivrátek. Podle kastelánky tu tuto pohádku zahrají příští rok. Zájem návštěvníků je však zatím pouze vlažný.

Na Košumberku bude otevřeno ještě během následujících dvou víkendů, a to vždy od 10 do 17 hodin. Na zlatou neděli se připravuje také koncert lesních rohů.

Lukáš Vaníček