Herci přivítají první hosty už v neděli 19. května. Další hradné prohlídky jsou naplánovány na 16. a 23. června, časy jsou stanoveny na 15, 16, 17 a 18 hodin.

Vedoucí spolku Acord Iva Ryzová, autorka projektu, napsala scénář tak, aby se návštěvníci z hraných prohlídek slatiňanského zámku dozvěděli všechna historická fakta a současně, aby se cítili jako očekávaní a velmi vítaní hosté, kterým je natolik důvěřováno, že mohou nahlédnout "pod pokličku" a poznat tak každodennost knížecí rodiny se všemi radostmi i starostmi.

Skleník je opět na svém místě.
Vzácná knížecí vitrina se vrátila do Slatiňan. Po 76 letech je opět na zámku

Během této "návštěvy" naši "hosté" poznají nejen Vilemínu a Franze Josefa z Auerspergu, ale také jejich pět dětí, komornou, učitelku baletu a francouzskou vychovatelku Saillet. Celkem patnáct účinkujících pozve do děje příběhu i samotné návštěvníky.

"Malé slečny si budou moci zatancovat na lekci baletu s mladými princeznami a chlapci si zase mohou vyzkoušet své logické myšlení s mladými princi v zámecké učebně. V přízemí pak budou návštěvníci svědky příprav na rodinnou oslavu stříbrné svatby rodičů," přiblížila děj hrané prohlídky zámku Iva Ryzová.

Franz Josef a Vilemína z Auerspergu měli podle dostupných materiálů a korespondence velmi láskyplný a hluboký vztah. Proto autorka pojala přípravu i realizaci tak, aby prohlídka návštěvníky nejen poučila a pobavila, ale především pohladila po duši.

Hrané prohlídky v roce 2024 v provedení slatiňanského divadelního spolku Acord, z.s.:

19. a 26. května a 16. a 23. června vždy od 15, 16, 17 a 18 hod. Vstupenky možno koupit online: https://www.zamek-slatinany.cz/cs/online-nakup-vstupenek/online-vstupenky

https://www.facebook.com/acord.spolek/ https://www.acord-spolek.cz/