U zjevně udržovaných hrobů navíc městský úřad umístil cedulky s výzvou k nápravě. „Mnoho lidí se nám hned po Dušičkách ozvalo. Jsou jich asi dvě třetiny,“ uvádí Hana Broklová z ekonomického odboru Městského úřadu ve Skutči. Na hřbitově jsou ale pochováni i ti, kteří jsou svými rodinami zapomenuti. „Příbuzní se velmi těžko hledají. Odstěhovali se, jmenují se jinak. Dopisy nám pošta vrací,“ popisuje Broklová složité pátrání. Pokud se k nájmu hrobového místa nikdo nepřihlásí do konce října příštího roku, město bude postupovat podle zákona o pohřebnictví - postoupí ho dalším zájemcům. Část hřbitova, kterou nyní nabízí, se totiž postupně plní.
V Chrudimi začaly Technické služby města řešit podobnou situaci před několika lety. U hřbitovů jsou stále umístěny mapy s hroby, za které lidé neplatí. „O efektu se příliš hovořit nedá. Ročně se nám přihlásí dva až tři lidé, kteří projeví zájem podepsat smlouvu a zaplatit za pronájem a údržbu,“ vysvětluje ředitel Technických služeb města Chrudimě Miroslav Skokan.
„Některá hrobová místa jsou pronajata navždy, tedy se nájemné hradit nemusí. Ale dlužná částka se napočítá na údržbě,“ říká Skokan. Likvidace hrobového místa není nic jednoduchého. Jako „věc opuštěná“ totiž propadá státu a v případě dalšího prodeje je třeba nechat vyhotovit odhad a vyklidit tělesné pozůstatky. „Popravdě řečeno jsme to zatím neudělali, i když bychom to podle zákona o pohřebnictví učinit mohli,“ dodává Skokan.