Právě v těchto dnech chovatelé očekávají narození prvního hříbátka do chovu starokladrubských koní.

V letošním roce by se mělo narodit celkem třicet čtyři hříbat. Může se zdát, že je to velký počet, ale například v poměru k minulému roku je to přesně o deset hříbat méně. Celkový počet koní slatiňanského chovu se pohybuje okolo 250 kusů. Z toho však zhruba 80 koní se nachází ve slavické hříbárně. Právě do Slavic se hříbátka následně přesouvají, kde se pak prohánějí po zelených loukách a užívají si prvních 3,5 roku svého života.

V zámeckém areálu se nachází také výběh pro koně Převalského. V něm můžeme vidět klisnu Xendy s její dcerou Limou. Oba koně patří pražské zoologické zahradě. Ta však letos nepočítá s tím, že by do Slatiňan poslala hřebce a tak se u koně Převalského hříbátka nedočkáme.

Slatiňanský hřebčín se již více než 65 let specializuje na chov starokladrubského koně v černé barvě, neboli vraníka. Starokladrubské plemeno se řadí mezi barokní rasy koní. Jeho původ sahá do Španělska a do italské Neapole, kde byl kůň vyšlechtěn pro ceremoniální obřady panovnických dvorů. Celosvětová historie chovu sahá až do šestnáctého století, avšak později byl chov přerušen a ve třicátých letech 20. století téměř zanikl. Na konci třicátých let byl ale díky prof. Bílkovi zachráněn a obnoven.

Poslední letošní hříbata by se měla narodit v červnu, a jelikož se hřebčín otvírá pro veřejnost vždy od 1. dubna do konce října, můžou se už nyní těšit děti i se svými rodiči na prohlídky stájí s hříbátky.

(pj)