„Hrnčířská sobota patří už k našim tradičním programům a představujeme během ní jedno z nejstarších řemesel, jaké si lidstvo osvojilo tedy zpracovávání hrnčířské hlíny. Návštěvníci mohou na Veselém Kopci vidět jednak různé techniky zpracování hrnčířské hlíny, jako je například modelování, plátování, vytáčení nebo lití do forem, ale i odlišné druhy keramiky, jako je například bělnina, hrnčina, kamenina a podobně," předeslala Ilona Vojancová, ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina.

Příchozí si mohli vyzkoušet hrnčířské řemeslo i na vlastní kůži, a to pod vedením zkušených keramiků a hrnčířů, kteří jim trpělivě vysvětlovali, jak na to. Pozvání na Veselý Kopec tentokrát přijalo na padesát hrnčířů z nejrůznějších koutů země.

V doprovodném kulturním programu na návštěvníky čekalo i jedno překvapení. „Už dlouho jsme se domlouvali na vystoupení s mužským pěveckým sborem Bratříčci a až na tuto Hrnčířskou sobotu se podařilo, že sem přijeli. Jsou to pánové z různých koutů Moravy, kteří mají rádi lidovou kulturu, zpěv i tanec. Program provázeli řemeslnickými písničkami, ale také lidovými písněmi z různých částí Moravy," dodala ředitelka.

Na Veselém Kopci ani tentokrát nechyběl dráteník, který se návštěvníkům postaral o opravy prasklých či rozbitých hrnců, mís, džbánů a podobně. Stejně tak nechyběly ani výtvarné dílny pro děti. V prodejně upomínkových předmětů si navíc každý mohl zakoupit například pohled vydaný speciálně k Hrnčířské sobotě, případně brožurku nebo omalovánku.

Z průvodního letáčku se lidé také dozvěděli o rozdílech mezi hrnčinou, kameninou a porcelánem. Zatímco hrnčina představuje nejstarší druh keramiky vypalované při 900 až 950 stupních Celsia, při výrobě kameniny je používána jemná hlína s podílem písku (šamotu) a vypaluje se při vysokých teplotách. Porcelánové výrobky mají bílý střep a vypalují se při teplotách nad 1280 stupňů.

Skanzen na Veselém Kopci je otevřen denně krom pondělí. Další větší akcí tu bude program „Hoblíček a pilka, to je má špacírka", který se zaměří na ukázky zhotovování užitných předmětů ze dřeva i na ukázky technik užívaných při stavbě roubeného domů. Koná se v sobotu 13. června.