Radnice zatím nemá pro rozlehlý objekt pražádné využití, přesto však zastupitelé myšlenku například na prodej zámku doposud vždy odmítali. Nemovitost si také žádá zásadní opravy. Mnohamilionové částky ale Hrochovotýnečtí investovat nemohou, vždyť ani výše dosavadního spíše symbolického nájemného neumožňovala tvorbu výrazných finančních rezerv. V současné době se tedy obec poohlíží po případných dalších nájemnících.

„Po budoucím převzetí zámku provedeme kontrolu jeho stavebního a technického stavu a posoudíme rovněž možnost nejnutnějších oprav. Když nájemce nenajdeme, spoustu peněz spolykají tak jako tak například náklady na vytápění, které bude nutné alespoň v minimální míře zajistit. Topení je elektrické, pouhé temperování budovy tak může přijít až na půl milionu korun ročně,“ uvádí hrochovotýnecký starosta Miloslav Besperát.

„Zvažovali jsme dokonce možnost přestěhování obecního úřadu a policejní služebny do zámku, objekt je ale přece jen z ruky. Jsme tedy nadále připraveni posoudit každý rozumně znějící návrh,“ říká Besperát.

Komplikaci představuje i další školní budova z minulého století, stojící rovněž v zámeckém parku. „Škoda, že si ji odcházející domov nemůže nějak odvézt s sebou do Chrudimi,“ uzavírá s povzdechem starosta.