Drtivá většina lidí na Chrudimsku volby do Evropského parlamentu ignorovala, vždyť účast ve výši 17,63 procent zde nedosáhla ani celostátního průměru. Ve 108 městech a obcích okresu hlasovalo toliko 14 772 ze všech 84 403 oprávněných voličů.

Okresním vítězem se stalo hnutí ANO 2011, jež sesbíralo 16,74 procenta hlasů, následováno druhými lidovci s 13,77 procenta.

Na dalších příčkách se v těsném rozestupu usadili sociální demokraté (13,25 %), komunisté (12,97 %) a koalice TOP 09 a STAN, která získala 11,43 %. Občanští demokraté dostali 6,89 % hlasů a pětiprocentní hranici překročili poprvé též Svobodní, jimž dalo na Chrudimsku svůj hlas 5,06 procenta voličů.

V Chrudimi a v dalších větších sídlech oscilovala volební účast kolem osmnácti procent celostátního průměru, avšak v malých obcích s procenty zahýbala účast či neúčast třeba i jen několika lidí.

Jako „evropsky nejuvědomělejší" se ukázal Libkov , kde k urně přišlo 28 ze 75 oprávněných voličů a účast tu dosáhla 37,33 procenta.

„Proč tomu tak je, nevím. Ale dobrou účast jsme zaznamenali také při minulých volbách a třeba já osobně nevynechávám žádné," konstatuje starosta Vladimír Petr.

Opačnému pólu statistik vévodí Hroubovice, kde odvolilo jen 7,86 procenta lidí. K urně přišlo pouze 22 z 280 oprávněných voličů.

„Dřív jsme přitom mívali až sedmdesátiprocentní účast," vzpomíná na nedávnou minulost starosta Jiří Pokorný. „Možná se projevuje to, že obec stárne a právě starší generace se o Evropský parlament málo zajímá. Sám jsem však volit byl, neboť mám pocit, že jinak bych ztrácel právo dění kolem EU jakkoliv hodnotit a kritizovat," dodal starosta.