Hrušeň zakřivená větrem a stářím se v poli tyčí už 110 let. Starostka obce Mrákotín, Ludmila Vacková, která strom do soutěže nominovala, obdivuje především to, co vše hrušeň vydržela. „Přežila kolektivizaci, meliorace a stojí na místě, kde neustále fouká,“ sdělila. 

Turisté se ke stromu bez problému dostanou, přestože je kolem hrušně zasetá pšenice.

Koordinátorka ankety Kateřina Bolečková z Nadace Partnerství si myslí, že účastí v soutěži se zviditelní nejen samotný strom, ale i jeho okolí a komunita kolem něj. „Místa, kde rostou naši finalisté, se často stávají vyhledávanými turistickými cíli. Každý z finálové desítky navíc osobně navštíví populární moderátor Vladimír Kořen,“ dodala Bolečková. 

Tragická nehoda u Heřmanova Městce
Tragédie. Mladá řidička u Heřmanova Městce narazila do stromu, nehodu nepřežila

Návštěvu Mrákotína měla nadace spolu s moderátorem naplánovanou na pátek 23. června od 12:40 do 14:40. Strom zde nafotila a natočila videoklip na jeho podporu.

Letošní ročník hlasování má řadu změn. Kromě toho, že do finále postoupilo jen deset stromů na místo původních dvanácti, nově mohou zájemci hlasovat zcela zdarma a přispívat na stromy jen podle svého uvážení. 

Dát hlas svému favoritovi mohou zájemci do 8. října na stránkách www.stromroku.cz a slavnostní vyhlášení se uskuteční 24. října v brněnské Hvězdárně a planetáriu. Vítězný strom se dočká speciálního arboristického ošetření na míru a postoupí do soutěže Evropský strom roku.

Vloni lidé zvolili za vítěze 300 let starou hrušeň hniličku z Drásova na Příbramsku, především pro její obdivuhodnou odolnost. Přežila jen pětadvacet metrů od bývalé uranové šachty.

Kristýna Sauerová