V jeho pomyslném interiéru se účastníci mohli i vyfotit. Návštěvníci kromě materiálů dostali například i zlevněné vstupenky do Rekreačních lesů Podhůra na lanový park.
BYL TAM I TAŤULDA
„Chrudim do olympijského parku sice medaile nepřivezla, ale díky vstřícnosti města Pardubic jsme mohli v rámci tohoto úspěšného projektu potěšit desetitisíce návštěvníků Hurvínkem, který v našem Muzeu loutkářských kultur letos oslavil své 90. narozeniny. A aby v Pardubicích nezlobil, dohlédl na něj i taťulda pan Spejbl, který zval návštěvníky do Muzea barokních soch," řekl starosta Petr Řezníček.
Chrudim si doprovodný program připravila i na víkendy. „Hrálo se loutkové divadlo, probíhaly různé soutěže a expozici poslední víkend zpestřil ukázkami hry chrudimský rugbyový tým Chrudim Rabbitohs. Jsem velmi vděčný, že nám sousední Pardubice umožnily se takto prezentovat. Tímto bych jim chtěl poděkovat, stejně jako všem, kdo se na celé prezentaci podíleli," doplnil místostarosta Roman Málek, který stál u zrodu expozice. O samotnou realizaci se postaralo městské kulturní středisko Chrudimská beseda.
Na slavnostní zakončení Olympijského parku Pardubice 2016 dorazila v neděli večer řada známých sportovců. Přijela například bývalá československá atletka Jarmila Kratochvílová, která je držitelkou současného světového rekordu v běhu na 800 metrů, diskař a stříbrný medailista z olympijských her v Moskvě z roku 1980 Imrich Bugár, hokejová legenda Vladimír Martinec, účastník olympijských her v kanadském Montrealu v roce 1976 Jaroslav Kantůrek a bikrosařka Aneta Hladíková.
OLYMPIJSKÁ MÁNIE
„Když země s deseti miliony obyvatel získá na olympiádě deset medailí, je to něco úžasného," svěřila se Jarmila Kratochvílová.
„Škoda, že už olympiáda skončila. Je skvělé, že součástí nádherné olympijské mánie byly letos i olympijské parky včetně toho pardubického," sdělila úspěšná atletka, která by si přála, aby podobný projekt vznikl ve městě perníku i za čtyři roky při olympiádě v Tokiu.
„Pardubický olympijský park může přivést některé mladé talenty ke sportu. Ty je pak třeba podchytit hned na začátku. Cesta za olympijskými úspěchy je ale dlouhá a náročná," zdůraznila Jarmila Kratochvílová.
Z nedalekých Kunětic, které si oblíbil, dorazil Imrich Bugár. „Před olympiádou jsem tipoval, že by v Riu mohlo bojovat o medaile 25 českých sportovců. Přál jsem si, aby se to povedlo alespoň polovině z nich. Nakonec jich bylo deset. Na můj vkus možná až moc bronzových, ale nedá se nic dělat," podotkl bývalý diskař, který strávil týden přímo v Riu. „V té době jsme získali šest medailí. Dělal jsem si legraci, že příště mě budou muset pozvat na celou olympiádu," pokračoval Imrich Bugár, jehož příjemně překvapil pardubický olympijský park.
„O jeho úspěchu se mluvilo i v Riu. Přijde mi skoro neuvěřitelné, že do něj během sedmnácti olympijských dní dorazilo přes 370 tisíc lidí. Klobouk dolů před organizátory i návštěvníky! Pardubice potvrdily, že jsou městem sportu," dodal.
„Na park jsem slyšel samou chválu. Prezentovaly se zde zajímavé sporty," podotkla legenda československé atletiky, podle níž jsou olympijské parky jednou z cest, jak přilákat mladou generaci ke sportu.
„Teď záleží, jak se k tomu postaví rodiče a učitelé ve školách, zda dohlédnou, aby děti pravidelně sportovaly a nadšení z olympiády v nich dlouho vydrželo. Protože pravidelnost musí být, sportovat jen jednou za čas bolí a nemá to moc smysl. Sport je musí bavit dlouhodobě," řekl Imrich Bugár.
„Pro příští olympiády potřebujeme nové tváře. Chvíli trvá, než dorostou. Navíc musí mít kvalitní zázemí. Na to je třeba myslet už teď," vyjádřil se pro Deník.
NEČEKANÁ NÁVŠTĚVA
„Takovou návštěvnost olympijského parku v Pardubicích asi nikdo nečekal," souhlasila bikrosařka Aneta Hladíková.
„Určitě by bylo fajn, kdyby sportovní kluby na oblíbených místech olympijského parku uspořádaly každoročně nějaké akce, aby se jejich myšlenka šířila dál. Věřím, že by o ně zájem byl. Záleží samozřejmě i na možnostech klubů," přemítala Aneta Hladíková.
„Můj čtyřletý synovec byl z pardubického olympijského parku nadšený, všechno si chtěl vyzkoušet. Nejvíc ho bavil florbal a judo. Hlavně i kvůli zápalu trenérů, kteří se mu na těchto stanovištích věnovali," uzavřela účastnice olympiády v Londýně v roce 2012. (ap, td)