Akce začala v pátek ve 20. hodin, a i přes nepříznivé deštivé počasí se sešla šesti parta lidí, kteří se s chutí vydali do nitra Železných hor. Během pochodu vládlo nepříznivé počasí, v noci silně pršelo a cesty byly obtížné kvůli podmáčenému terénu, což se stalo příčinou zpomalení účastníků v jejich putování. Šlo o tři okruhy začínající a končící vždy na základně pochodu - v hospodě ve Vápenném Podolu. První a nejdelší úsek ke Slkatiňanům, který měřil 54 kilometrů, ušli za 13 hodin.

Bohužel kvůli nevlídným podmínkám a fyzickému vyčerpání pak ale většina účastníků pochod vzdala. Druhý okruh okolo Sečské přehrady tak zbyl pouze na dvou účastnících.

Zimní požáry v Pardubickém kraji
Jaké byly nejhorší požáry komínů končící topné sezony v kraji? Podívejte se

„Druhý, osmadvacetikilometrový okruh okolo Sečské přehrady nás také dost vyčerpal. Kvůli rozvodněné Chrudimce byl most Na Pilce částečně zatopený, proto nám nezbylo, než vyhrnout nohavice a část na druhý břeh přebrodit. Nakonec jsme ale došli,“ uvedl Dalibor Havlíček, organizátor Železné stovky.

Nakonec následoval třetí a zároveň poslední okruh okolo hradu Lichnice dále přes Hedvičino údolí zpět do Vápenného Podolu, na kterém odpadl jeden ze zbylých účastníků, který doposud urazil úctyhodných 82 kilometrů. Do cíle tak dorazil pouze jeden „železný muž“.

„Tímto chci všem zúčastněným poděkovat za účast. V průběhu roku plánuji organizaci více kratších pochodů za objevováním krásy Železných hor a věřím, že za rok se nám na druhý ročník Železné stovky podaří potkat ve větším počtu a s více příznivými podmínkami,“ řekl Dalibor Havlíček.

Pochod Železná stovkaTrasa pochodu Železná stovkaZdroj: Michal Žampach