Historická stavba lehla popelem a zbyly z ní jen obvodové zdi. Dvaasedmdesátiletý Josef Mára zůstal sám jen s fenkou bernského salašnického psa. Jeho touhou bylo prožít svoje stáří právě na tomto místě, ke kterému měl silný citový vztah, a proto se spolek Rozběháme Luži, ve spolupráci s platformou Znesnáze21, rozhodl uspořádat sbírku na nákup malého mobilheimu, který by Josefu Márovi splnil jeho sen.

Komu peníze ze sbírky pro Josefa Máru pomohou?

Ve spolupráci se spolkem AVALONE pomohlo 50 000 Kč malému Sašovi, žijícímu jen se svojí babičkou, k novému dětskému pokojíčku.

Dalších 34 000 Kč směřovalo do Křižovatka handicap centra v Pardubiccích na nákup elektrického chodítka se zdvihem.
Za 100 000 Kč organizace SOPRE Chrudim nakoupí postele, matrace a rošty.

Dům s pečovatelskou službou v Luži by chtěl venkovní altán, takže mu spolek Rozběháme Luži přispěje částkou 50 000 Kč.
Dalších 50 000 Kč pomůže i v Momo Chrudim, což je organizace sociálních služeb, v jejích aktivitách.

Lužští malí hasiči potřebují stříkačku a směřuje k nim 30 000 Kč.

Dětská paliativní péče Heřmanův Městec dostane 31 390 Kč na nákup speciální sedačky.

150 000 Kč pomohlo mamince, která se 24 hodin denně starala o malého syna, který v šesti letech zemřel. "Maminka zůstala sama se dvěma dcerami a tato částka jí pomohla v nejtragičtější chvíli, kterou může rodič zažít." vysvětlil Pavel Karal.

"Sbírka byla úspěšná a plánovanou částku 500 000 Kč se dokonce podařilo lehce překonat. Bohužel s ukončením sbírky přišla velmi smutná zpráva, pan Mára letos v únoru náhle zemřel. Podle zákona nemohou být peníze z veřejné sbírky vráceny dárcům a ani nemohou být součástí dědictví. Našemu spolku byl přisouzen nelehký úkol, a to rozdělit vybrané peníze náhradním příjemcům. Jednalo se o hodně peněz, a proto to byl zdlouhavý proces," řekl Pavel Karal, předseda spolku Rozběháme Luži.

Josef Mára se svým psem unikli na poslední chvíli plamenům, které vzápětí zachvátily celý mlýn.Josef Mára se svým psem unikli na poslední chvíli plamenům, které vzápětí zachvátily celý mlýn.Zdroj: Rozběháme Luži z.s.

Sbírka měla za cíl vybrat půl milionu korun, za to už se dá menší mobilheim pořídit. Josef Mára jako potomek starodávného mlynářského rodu chtěl dožít tam, kde vyrostl a prožil celý dosavadní život. Jenže bydlení už si ve svém věku pořídit nemohl - úspory chyběly a na půjčku by nedosáhl. Dům byl sice pojištěn, ale pojistné plnění stačilo sotva na nejnutnější demoliční práce a konzervaci objektu, což si vyžádalo více než milion korun.

Sbírka byla vskutku úspěšná. Po odečtení čtyř procent na pokrytí nákladu portálu Znesnáze21 zbylo krásných 495 390 Kč. "Úmrtí pana Máry nás všechny velmi zarmoutilo, ale peníze ze sbírky nepřijdou nazmar a pomohou mnoha institucím i jedincům. Děkujeme všem dárcům za podporu. Byli jste úžasní," vzkázal Pavel Karal. Prozradil zároveň příjemce, ke kterým po rozdělení výtěžku sbírky peníze putovaly.

Zdenda KamenickýZdenda KamenickýZdroj: Facebook ZK

Spolek Rozběháme Luži zažil už podruhé úmrtí člověka, kterému jeho členové chtěli pomoci. Loni 28. ledna zemřel Zdeněk Kamenický, který s manželkou Stáňou rozestavěl rodinný domek v Luži a žil spokojeně do chvíle, než mu lékaři zjistili nádory na mozku. Jeho žena navíc onemocněla rakovinou prsu a život se mladé dvojici obrátil naruby. Sbírka pro Zdendu, jak ho přátelé nazývali, úspěšně pokračovala. Ale zdravotní stav komplikovaly další nesnáze včetně onemocnění covidem.

Zásah hasičů byl náročný, trval celou noc.
Oheň zničil bývalý mlýn v Luži. Seniorům dá město plně vybavený byt

"Neobyčejný je Zdendův boj. Každý z nás podstupuje ve svém životě nějaké ty souboje, či bojůvky, ovšem Zdendových několik posledních let bylo permanentní válkou. Bojoval, dokud měl síly, a i když bylo po jeho boku mnoho spolubojovníků a spojenců, nepřítel byl tak silný a nemilosrdný, že nebylo možné jej porazit," komentoval úmrtí Pavel Karal na facebookových stránkách.

28. leden si tak bude spolek Rozběháme Luži každoročně připomínat jako Den bojovníků a organizovat různé akce včetně těch vzpomínkových.

Dvě úmrtí naráz organizátory sbírek pro potřebné nesmí odradit. "Budeme pokračovat," přislíbil Pavel Karal.

Manželé Kamenických žili běžný život, ale potom přišla rána osudu. Přesto nerezignovali, kráčí spolu dál navzdory obrovským obtížím.
Nemilosrdné cesty života: Zdendu a Stáňu osud nešetřil, lidé jim chtějí pomoci