V letních měsících může poškodit naše oči UV záření, které je v létě intenzivnější a odráží se i od vodních ploch a dokáže poškozovat oční tkáně. Lidé trpí i záněty očí a infekcemi z přírodních koupališť nebo mají podrážděné očí v bazénech, kde se používají chemikálie. Ve větší míře se v letních vedrech používají klimatizace a ventilátory, což vede k syndromu suchého oka, při kterém dochází k většímu vypařování vodní části slzného filmu.

Oči můžeme proti slunečním UV záření chránit používáním slunečních brýlí s UV filtrem. Nezáleží ani tak na jejich ztmavení, důležitý je UV filtr. V létě je větší index UV záření, navíc u vodních ploch dochází k jeho odrazu, takže se zdvojnásobuje a oko se exponuje větší dávkou UV záření. Účinným UV filtrem jsou opatřeny téměř všechny sluneční brýle bez ohledu na jejich cenu, stačí na nich hledat označení UVA a UVB nebo UV 400.

Pouliční hodiny - ilustrační foto.
Střídání času jen tak neskončí. Počítá se s ním ještě minimálně pět let

"UV záření je součástí normálního denního světla, není vidět, ale přesto se dostává přes optická média dovnitř do oka. Při dlouhé expozici může poškozovat spojivku nebo rohovku. Může způsobovat tak zvanou slepotu z ozáření, která bývá častější třeba ve vysokohorském prostředí, kde dochází k odrazu záření od sněhové plochy. Příznakem toho je, že člověka štípou oči, až je nemůže otevřít. Proto se tomu říká slepota. Je to něco podobného jako postižení očí při nedostatečné ochraně při svařování," vysvětluje primář Liška.

Když jsou oči podrážděné například z bazénu, který je ošetřen chemikáliemi, stačí je vypláchnout borovou, oční a v nouzi i obyčejnou vodou. Když nedojde ke zklidnění, je nutné navštívit lékaře. "U syndromu suchého oka můžeme očím ulevit tak, že budeme buď víc mrkat, nebo si budeme občas dělat přestávky se zavřenýma očima. Můžeme si také v lékárně koupit a kapat lubrikační kapky, které nahrazují slzný film nebo ho obnovují," pokračuje litomyšlský primář.

Olivova dětská léčebna v Říčanech u Prahy
Už pět týdnů může pomoci zlepšit kvalitu dalšího života celé rodiny

Ložiska suchého oka objevila oční specialistka v Pardubicích i u sedmapadesátileté Marty z Chrudimska. "Překvapilo mě to, protože mi oči stále slzely, zejména po ránu. Byly to potoky slz a pak jsem se dozvěděla, že mám syndrom suchého oka," usmívá se Marta. Už problém nemá, lékařka jí doporučila oční kapky, které hodně pomáhají.

Léto s sebou přináší i větší výskyt poranění oka. "Většinou se jedná o postižení rohovky, udělá se tam taková oděrka, která bolí při mrkání. Může vzniknout při škrábnutí nehtem, mohou se tam dostat také různé létající části ze stromů, pod víčkem uvízne cizí tělísko a podobně. Oděrku lze ošetřit tak, že si člověk vypláchne oko borovou, oční nebo pitnou vodou. Pak je vhodnější použít k ošetření oční mast než kapky. Mast totiž vytváří film, který napomáhá hojení poraněné rohovky a stejně jako kapky si ji pacienti mohou zakoupit v lékárnách i bez předpisu," uzavírá Vladimír Liška.