VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, INFOGRAFIKA: Hradubická zatím bez kolapsu

Opatovice nad Labem /AUDIO, VIZUALIZACE, FOTOGALERIE/ – Den první. „Hradubická“ státovka byla včera v devět hodin ráno na tři dny uzavřena, aby na ni silničáři mohli napojit nový spletenec kruhových objezdů a čtyřproudých magistrál u Opatovic nad Labem, který silnici spojí s dálnicí pražskou D11. Navzdory černým obavám z ucpaných objížděk se očekávaný dopravní kolaps mezi Hradcem Králové a Pardubicemi nekonal.

25.11.2009
SDÍLEJ:

„Hradubická“ státovka byla 25. listopadu v devět hodin ráno na tři dny uzavřena, aby na ni silničáři mohli napojit nový spletenec kruhových objezdů a čtyřproudých magistrál u Opatovic nad Labem. Přes obavy z ucpaných objížděk se dopravní kolaps nekonal.Foto: DENÍK/ David Taneček

U Opatovic nad Labem silničáři otevřou obří třípatrovou křižovatku, která hradubickou státovku propojí po čtyřproudu s nedalekou dálnicí D11 na Prahu. V úseku kolem opatovické elektrárny navíc dosavadní silnici nahradí také mnohem rychlejší čtyřpruh.

Však se řidiči museli od středy potrápit se strastiplnými objížďkami, když silničáři kvůli finálnímu napojení spletence nové křižovatky na původní státovku „Hradubickou“ uzavřeli. K zácpám ale nedošlo.

Přesto ani v pátek nebude definitivně hotovo. Až do jara potrvají sadové úpravy na náspech silničních ramp, poté se stavbaři pustí do budování třetího patra křižovatky. Obří most bude představovat pokračování dálnice R35, která od dálnice D11 povede na Olomouc - PODÍVEJTE SE NA VIZUALIZACI VE FOTOGALERII

Dalším mezníkem by se tak měl stát rok 2012. To by R35 mohla být přivedena k Vysokému Mýtu, od tranzitu na Moravu by si tudíž oddechly Pardubice a především Hradec Králové.

Ve stejném roce by rovněž měl být zkompletován čtyřpruh z Hradce až do Pardubic. Po čtvrtku mu už budou chybět jen dva kratší úseky.

V pátek si Opatovice konečně oddechnou

Opatovice nad Labem - Poslední úpravy před otevřením nového silničního tahu v Opatovicích nad Labem nahnaly všechna auta na dva dny do obce.

Výluka na nové silnici, která bude spojovat krajská města Pardubice a Hradec Králové, nahnala na dva dny všechna vozidla právě do Opatovic nad Labem.

„Pochopitelně, že se zde zvýšil počet projíždějících aut, ale to se nedá nic dělat. Dopředu jsme s tím počítali. Navíc bych chtěl moc poděkovat policistům i našim obecním strážníkům, kteří zde celou situaci skvěle zvládají. Dosud zde nikde nebyly žádné komplikace,“ řekl našemu Deníku starosta Opatovic Pavel Kohout.

Uzavřený nový silniční tah bude zprovozněn dnes dopoledne. „Výluka trvala asi čtyřiadvacet hodin. Všechny občany jsme o situaci informovali. Myslím, že s tím nikdo nemá problémy. Navíc nyní auta jezdí místem, které před tím tak moc vytížené nebylo,“ uvedl první muž obce a dodal, že až se dnes auta přesunou na novou silnici, Opatovice si po letech konečně oddechnou.

JAN ŠAFÁŘ
PSALI JSME VE STŘEDU:

Den první. „Hradubická“ státovka byla ve středu v devět hodin ráno na tři dny uzavřena, aby na ni silničáři mohli napojit nový spletenec kruhových objezdů a čtyřproudých magistrál u Opatovic nad Labem, který silnici spojí s dálnicí pražskou D11. Navzdory černým obavám z ucpaných objížděk se očekávaný dopravní kolaps mezi Hradcem Králové a Pardubicemi nekonal.

Motoristé si vzali k srdci doporučení policistů a úředníků a místo jedné oficiální objízdné trasy přes Hrobice se rozptýlili po několika jiných okreskách v okolí. Menší fronty se kvůli odbočujícím kamionům tvořily pouze na křižovatkách, jinak byl provoz plynulý.

Opatovická dálniční křižovatka bude s pompou otevřena v pátek ve 13 hodin a cestování mezi oběma krajskými městy se pak velmi zrychlí.

PSALI JSME V ÚTERÝ:

Motoristé se musí na tři dny obrnit pevnými nervy, cesty mezi Hradcem Králové a Pardubicemi se od středy do pátku do 13 hodin stanou noční můrou. Silničáři na tuto dobu uzavřou státovku spojující obě města, o to v úseku z Opatovic až k mimoúrovňové křižovatce u Stéblové.

A řidičům dokonce vzkázali, aby radši jezdili jinou trasou než oficiální objížďkou, protože ta bude beznadějně ucpaná. Uzávěra je kvůli finálním úpravám před zprovozněním opatovické křižovatky.

Jinými slovy: Kdo můžete, odložte cestu mezi oběma krajskými městy až na páteční odpoledne. Silničáři uzavřeli státovku kvůli napojení opatovické křižovatky

Motoristy pendlující mezi Hradcem Králové a Pardubicemi čeká zkouška nervů.

Start: Ve středu v devět hodin ráno. Konec: V pátek ve 13 hodin.

Silničáři totiž před pátečním zprovozněním obřích viaduktů a kruhových objezdů u Opatovic nad Labem napojujících hradubickou silnici na dálnici D11 musí silnici uzavřít, aby na ni nový spletenec čtyřproudé magistrály napojili. Čeká je afaltování, instalace vodorovného i svislého dopravního značení.

Řidiči se budou muset obrnit pevnými nervy. I úředníci a policisté přiznali, že cestování mezi oběma městy čeká situace na pokraji kolapsu. Ten by byl ostatně dokonán byť jen jedinou nehodou, která by oficiální objízdnou trasu (na snímku červeně) zablokovala. Silničáři vyzvali, aby raději použili silnice jiné, protože tato bude přetížená.

Na mapě vidíte (modrou barvou) jiné možné trasy, které včera redakčními auty otestoval Deník. Výhrou není kvůli úzkým parametrům těchto okresek žádná, leč…

„Řidičům doporučujeme jinou cestu, na oficiální objížďce očekáváme zácpy. Těžké to budou mít hlavně řidiči jedoucí do Hradce,“ řekl Bohumil Salaba z pardubického krajského odboru dopravy.

VÍCE O KOMPLIKACÍCH KVŮLI DOKONČENÍ OPATOVICKÉ KŘIŽOVATKY ČTĚTE ZDE
O STAVBĚ KŘIŽOVATKY A NAVAZUJÍCÍ DÁLNICE R35 ČTĚTE ZDE

Dopravní špunt se uvolní v pátek ve 13 hodin. Obří křižovatka v Opatovicích a čtyř〜proudé přivaděče napojí Hradec a Pardubice na nedalekou pražskou dálnici D11.

#nahled|https://g.denik.cz/45/f7/mapa_objizdky_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/45/f7/mapa_objizdky.jpg|Mapa objízdných tras uzavřené Hradubické#

KAMIL DUBSKÝ

Vysoká se obává katastrofálních zácp

Plánované páteční otevření křižovatky u Opatovic Hradečákům zrychlí napojení na dálnici, ovšem například Vysoká nad Labem se děsí očekávaného výrazného zvýšení dopravy.

„Obáváme se toho, doprava u nás nepochybně vzroste. Nejkratší cesta od opatovické křižovatky na Moravu a část Hradce je přes Vysokou. Řidiči se u Vysoké dají buď doleva na hradecké Moravské Předměstí, nebo pojedou doprava a přes Vysokou, Borek a Hrachoviště se dostanou do Býště na brněnskou cestu,“ neslibuje si od zprůjezdnění opatovické křižovatky nic dobrého starosta Vysoké Jiří Horák.

Doufá, že do obce se od dálnice nedostanou kamiony, ale jen osobní auta. Podle slibu odpovědných orgánů má být před nedalekým mostem přes Labe instalována dopravní značka zakazující vjezd vozidel těžších než tři a půl tuny. „Zatím tam však značka stále není,“ dodal.

Kvůli větší bezpečnosti chodců obec před časem opravila asi dvousetmetrový úsek chodníku podél silnice, další opatření chystá. „Projektant zpracovává novou autobusovou zastávku, chodník a rozšíření světelných ukazatelů rychlosti,“ řekl Horák.

Radostí překvapivě nevýská ani Nové Město u Chlumce nad Cidlinou, obec přes níž se nyní valí denně tisíce kamionů od dálnice. Křižovatka u Opatovic by obci měla od kamionů ulevit, protože jim umožní pokračovat po dálnici až do Opatovic.

#nahled|https://g.denik.cz/45/c0/ftg_1_krizovatka_opatovice_muk_plany_pce_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/45/c0/ftg_1_krizovatka_opatovice_muk_plany_pce.jpg|Plány MUK Opatovice nad Labem#

„Myslím, ža nám to moc nepomůže. Úbytek kamionů u nás bude minimální, pokud nějaký bude,“ tvrdí místostarosta Nového Města Vladimír Beer. Kamiony jedoucí na Pardubice přes obec nejezdily ani teď, takže v tomto směru nemůže Nové Město počítat se zlepšením. Místostarosta není optimistou ani u kamionů mířících do Hradce nebo dál na Moravu. „Možná to v pátek zkusí, ale tím to skončí, protože Hradec bude totálně ucpaný. Kamiony starou silnici, a tudíž Nové Město, většinou neopustí,“ míní Beer.

Na druhou stranu, polepšit by si měli lidé žijící podél severní části hradeckého městského okruhu, například ulic Dvořákovy a Rettigové, kde se počet projíždějících kamionů snad sníží.

MARTIN ČERNÝ

Autor: Kamil Dubský

Místo události:
25.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Bára Štěrbová (3 kg a 49 cm) je po šestileté Elišce druhou dcerkou v rodině Aleny a Petra Štěrbových z Ochozi.
16

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 21. října

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Pardubický kraj – Občanská demokratická strana obsadila ve volbách druhé místo, v Pardubickém kraji pro ni hlasovalo 10,96 procent občanů. Ve sněmovně tak ODS získala jeden mandát. Ze šestého místa kandidátní listiny ho obsadil starosta Poličky Jaroslav Martinů, který získal 1 776 preferenčních hlasů.

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Chrudimsko – K volebním urnám přišlo během parlamentních voleb odevzdat svůj hlas 62,94 procent voličů, to je zhruba o dva procentní body nad celorepublikovým průměrem. Z 53 092 odevzdaných obálek jich nebylo platných pouze 339.

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo hnutí ANO. Na dalších místech se už politická uskupení střídají ve velmi divokém víru zářícím všemi barvami.

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO 4 mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení