Většina východočeských měst už svítí vánočně. Někde symbolickým spínačem pohnul starosta. Jinde se to stalo nenápadně ze dne den. Na několika místech se obecní stromky rozzáří tento týden.

Přirozené řešení

V Kostelci nad Orlicí město „co paměť sahá“ zdobilo smrk rostoucí před radnicí. „Jenže už je příliš vysoký, tak letos posloužil menší strom, který už vedle něj dorostl,“ vysvětlovala pracovnice kosteleckého informačního centra.

Přírodní stromy krášlí také třeba v Bystrém u Poličky, ve Vrchlabí nebo v Chlumci nad Cidlinou.

Stříbrný smrk na týništském náměstí pochází ze soukromé zahrady. „Spolupracujeme s lidmi, kteří nás požádají o skácení přerostlých stromů na svém pozemku. Víme už, který strom se stane městským vánočním příští rok,“ uvedl Josef Urbánek, vedoucí Odboru životního prostředí v Týništi nad Orlicí.

I tak to jde

Bez velké pompy rozsvítili stromek v Žacléři. Ani úředníci z radnice si nemohli vzpomenout, kdy to vlastně bylo. Svítí tam prý „někdy od minulého týdne“.

A v Hlinsku nemají – podle sdělení pracovníka tamního „ička“ – stromek žádný.
Smiřičtí sice oficiální obecní strom na volném prostranství také nenachystali, městečko však bude slavnostně osvětleno a vánočně vyzdobili kapli Zjevení Páně.

Trocha zmatků letos panovala v Poličce. Technické služby sice strom přivezly a usadily, zdobit a rozsvěcet jej však bude jiná firma, a ta dosud váhá. Radnice nakonec slíbila úterní termín.

„Přesvědčte se!“

Originální vánoční iluminace, i když bez nastrojeného symbolu, prý čeká obyvatele a návštěvníky Jablonného nad Orlicí. „Obec bude krásně vyzdobena. A úplně jinak než jinde. Navštivte nás, uvidíte,“ lákala pracovnice městského úřadu.

„Náš stromek je tak krásný, jako bývají ve Vídni. Jsme na něj pyšní. Přijeďte se na něj podívat,“ zvou Svitavští.
Podobně hrdí byli v Peci pod Sněžkou. „Máme krásný strom, celý modrý. Nachází se přímo ve středu obce proti autobusovému nádraží. Nikdo ho nemůže přehlédnout.“

Zahajoval pardál

V Heřmanově Městci otočil pomyslným „knoflíkem“ starosta. Sekundoval mu u toho živý pardál místního chovatele.
Ve většině měst byl advent zahájen malou slavností s především dětskými zpěvy.

Obecní stromy a výzdoby nejsou trnem v oku snad nikomu. I ten největší cynik musí přiznat, že bez nich by město vyhlíželo smutně.
„Nemyslím, že to je zbytečné utrácení. V létě se vysazují po městě květiny, v zimě se měsíc svítí,“ mínila například Jana Jirková z Hradce Králové.

„Myslím, že by se našlo mnoho jiných položek, na kterých by magistrát mohl ušetřit. Vánoční svícení asi rozpočet nijak nenabourá,“ napsal Deníku čtenář Jaromír Novák z Pardubic.

Vánoční stromy ve východních Čechách