To se pětadvacet odvážlivců snažilo splnit náročné přijímací řízení ke 4. výsadkové rotě Aktivních záloh u 43. výsadkového praporu Chrudim.

Do aktivních záloh mohou vstoupit vojáci i civilisté, projít výcvikem a v případě nutnosti doplňovat stavy praporu a plnit úkoly, které by profesionální výsadkáři nestíhali.

AKTIVNÍ VÍKEND

Přijímačky začaly v sobotu ráno a plně se nesly v duchu motta chrudimských parašutistů: „Pot šetří krev." Vstupní atletické přezkoušení vyřadilo prvních sedm uchazečů.

Ne každý totiž zvládl přes 28 kliků za 30 vteřin, 46 sedů-lehů též za půl minuty a minimálně pět přítahů na hrazdě. To se neobešlo bez nářku a kvílení. Za 12 minut pak adepti museli uběhnout minimálně 2800 metrů.

Ilustrační foto.
Na hladině Chrudimky plavalo tělo utonulého muže

Smyslem následujících úkolů v plaveckém bazénu bylo oddělit plavce od neplavců a zjistit, zde někdo nemá panický strach z vody.
Ani po odložení plavek neměli adepti klid. Rovnou se přesunuli na Podhůru, kde už na ně čekala první skutečně kolektivní disciplína – běh s kládou na pět kilometrů.

Šestičlenné družstvo s maketami samopalů v rukou nafasovalo dlouhý kus dřeva a museli se rychle a hlavně efektivně domluvit, jak jej dopravit do cíle. Jakékoliv nedodržení pokynů instruktoři trestali dřepy a kliky. Časovou ztrátu při „výukové" pauze pak bylo třeba kompenzovat zrychleným přesunem. Zde skončili dva uchazeči.

HLAVNĚ SE NEDOTKNOUT

Zbytek se přesouvá na překážkou dráhu a s nimi i mnohokrát proklínaná dřevěná kláda. Přes překážky musí nejprve každý sám a pak v týmu i s kládou, která se ale nesmí ničeho dotknout.

Ilustrační foto.
Opilec se chtěl prát i se strážníky

„Skutečnou královskou disciplínou celého výběrového řízení, podle instruktorů i uchazečů, není nic jiného než zrychlený přesun na vzdálenost 10 km se zbraní a batohem. Je to disciplína, které více než která jiná prověřuje schopnost po fyzické stránce zvládat doktrinální výsadkové operace," popisuje noční aktivity major Ivo Zelinka.

TESTY I TRANSPORT

Ani neděle neznamenala klid a odpočinek. Výsadkáři pro adepty ještě za tmy připravili pochod se zbraní a zátěží. Po psychotestech a vyplnění dotazníků následoval transport raněného s dalšími „klikovacími" zastávkami.

Přijímací řízení zvládlo 15 uchazečů. „Úspěšnost 62% je naprostý normál," doplňuje major Zelinka.

Další výběrové řízení ke 4. výsadkové rotě Aktivních záloh pořádají výsadkáři v červenci. Zájemcům stačí napsat email na adresu az@43vpr.cz a dozví se zbytek.