To jim umožní žít a hospodařit v prostředí, jež se blíží reálnému životu. Centrum bylo financováno z regionálního operačního fondu s přispěním kraje a státu.

Domov poskytuje služby sociální péče 62 dospělým s chronickým duševním onemocněním, jímž tak pomáhá řešit špatnou sociální situaci, do níž se dostali kvůli nemoci.

„Je ale nutné si uvědomit, že poskytnutí služby nemůže plně odstranit příčiny této situace. Sociální služba má člověku pomoci a hlavně podpořit jeho vlastní aktivitu, která povede k řešení daného nepříznivého stavu. Nelze převzít odpovědnost člověka za jeho vlastní osud,“ uvedl radní pro sociální oblast kraje Jiří Brýdl. Proto musí domov, jehož zřizovatelem je Pardubický kraj, maximálně podporovat samostatnost a svébytnost člověka a chránit jeho důstojnost. „Je to příklad dobrého využití evropských peněz,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. „Integrační centrum je specializované zařízení s celokrajskou působností a pomůže nejen sociálním službám, ale zároveň se rekonstrukcí zachránila i cenná historická památka.“

V integračním centru vytvoří klientům takové podmínky, které jim pomohou vrozvoji a udržení osobních a sociálních schopností. Podle vedoucí odboru sociálních věcí kraje Heleny Zahálkové je důležité, aby obyvatelé domova neztráceli kontakt sokolím, využívali různých služeb a zdrojů zvenčí a mohli se připravovat na integraci do majoritní společnosti a na případný návrat na trh práce. „Někteří znich by vbudoucnu mohli vést plnohodnotný, vrůzné míře samostatný život při využití terénních a ambulantních sociálních a zdravotních služeb,“ zdůraznila Helena Zahálková.

Vrámci projektu byl zrekonstruován objekt, ve kterém se nachází dva jednolůžkové a sedm dvoulůžkových pokojů svlastním sociálním zařízením a kuchyňkou, provozní prostory pro personál, terapeutické a klidové místnosti a vpřízemí bezbariérové administrativní zázemí. Byla zde vytvořena dvě nová pracovní místa a tak podpořena zaměstnanost vregionu. Realizace projektu velmi významně přispěla ke zlepšení kvality života klientů Domova na hradě Rychmburk.

Projekt snázvem Domov na hradě Rychmburk – Integrační centrum je spolufinancován zRegionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, státním rozpočtem ČR a Pardubickým krajem. Profinancováno bylo 17779568 Kč. Ztoho dotace EU činily 14859333 Kč, dotace státu 1311117 Kč a vlastní zdroje Pardubického kraje 1609118 Kč. Vprvní polovině roku 2011 proběhlo vybavení objektu a příprava na vlastní provoz. Ten bude zahájen ještě vměsíci červnu tohoto roku.

(mn, man)