Za čtyři prodané obecní byty brzy připlyne do bojanovského rozpočtu něco přes milion korun. Ne za jeden byt, ale za všechny čtyři dohromady.

„Mluvíme přece jen o vesnici. Tady jsou ceny jinde, než ve městě,“ vysvětluje uvedenou sumu bojanovský starosta Tomáš Chvojka. „Zohledňovali jsme i to, že mezi kupci jsou dosavadní nájemníci a že byty doposud neprošly rekonstrukcí a tak nejsou zrovna ve špičkovém stavebním stavu,“ doplňuje Chvojka.

Bojanov v kostce

Název: Městys Bojanov
Nad. výška : 420 - 550 m n.m.
Rozloha katastru: 2 450 ha
Počet obyvatel: 649
Vodovod: Bojanov, Horní Bezděkov
Plyn: Bojanov, Horní Bezděkov, Kovářov, Holín, Hrbokov, Hůrka
Kanal. (bez ČOV): jen Bojanov

Byty se nevyplatí

Bojanovští prý ale neprodávali kvůli akutnímu nedostatku peněz v obecní pokladně.

„Držení a správa obecních bytů a následné vybírání nájemného se nám ekonomicky nevyplatí,“ zdůvodňuje prodej starosta. Ten přitom nezastírá, že peníze navíc se v obecním rozpočtu vždycky hodí. I v Bojanově před sebou totiž mají celou řadu investičních akcí, na které v současné době prostě nezbývá.

Žádost leží v Praze

Finančně bezkonkurenčně nejnákladnějším připravovaným dílem má být zbudování nové čističky odpadních vod a zřízení obecní kanalizace v obci i v blízkém Bezděkově. „Netušíme ale, zda se bude dílo nakonec opravdu realizovat. Žádost o dotaci z operačního programu pro životní prostředí teď leží v Praze a obec tedy stále žije v nejistotě. Jde o dílo za přibližně 50 milionů korun. Z toho vyplývá, že samostatně bychom si jako obec se zhruba osmimilionovým rozpočtem takovou investici nemohli nikdy dovolit,“ říká starosta.

Uprostřed obce mezi Bojanovem a Bezděkovem by za použití dotace mělo vyrůst také nové dětské hřiště s herními prvky i s živou zelení. „Pořízení hřiště vyjde asi na půl milionu korun, 380 tisíc z této částky tvoří dotace Evropské unie. To je tedy částka, kterou bychom po realizaci měli dostat zpět,“ pokračuje bojanovský starosta Chvojka. Dětské hřiště plánují v Bojanově zřídit ještě v letošním roce.

Škola počká?

Bojanovští by se rádi pustili i do výměny oken a zateplení budovy základní školy. Podle starosty by ale tato investice mohla přijít na dalších zhruba pět až deset milionů korun.

„Je vyloučené, že bychom akci ufinancovali zároveň s budováním kanalizace. Můžeme si dovolit maximálně jedno větší investiční dílo,“ uzavírá starosta.