Podstatnou část pátku (4. 2.), který je pro zajímavost v muslimských zemích volným dnem, jsem spolu s některými dalšími účastníky konference strávil v Ramalláhu. Ten se stejně jako Jeruzalém nachází v Judských horách. Cesta na sever od Jeruzaléma trvá několik minut a stoupá od Starého Města, které leží ve nadmořské výšce 760 m nad mořem, asi o dalších sto. Pětadvacetitisícový Ramalláh je aktuálně hlavním městem palestinské autonomie.

Páteční jednání v Ramalláhu se týkalo především energetické oblasti. Palestinský ministr energetiky a přírodních zdrojů Omar Kittaneh účastníkům představil situaci v zásobování elektrickou energií jak na Západním břehu Jordánu, tak v pásmu Gaza. Celých 24 hodin má elektřinu k dispozici jenom obyvatelstvo na sever a na jih od Jeruzaléma. Velká část Západního břehu je závislá na generátorech, které jsou schopné zásobovat jednotlivé oblasti 3 až 5 hodin. S elektrifikací palestinské samosprávy pomáhá i náš stát. Česká republika zatím zahájila projekty ve 21 vesnicích a do budoucna se počítá s vyšším číslem.

Po debatě v Ramalláhu jsme navštívili mauzoleum palestinského předáka Jásira Arafata. Tělo bývalého prezidenta je pohřbeno tak, aby mohlo jednou spočinout v definitivním hrobě ve Východním Jeruzalémě. Podle představ mnoha palestinských Arabů hlavním městě jejich budoucího samostatného státu. Jeruzalém je ovšem od prosince 1949 hlavním městem Izraele, od roku 1967 de facto a od roku 1980 de iure sjednoceným. Takzvaný základní zákon z roku 1980 o nedělitelnosti Jeruzaléma však mezinárodní společenství neuznalo a řada států přesunula svá zastoupení do Tel Avivu, který byl hlavním městem v letech 1948 až 1949. V Tel Avivu sídlí i mise České republiky.

Jan Chvojka, poslanec PČR