Během pobytu na univerzitě v Hannoveru objevila přednášky o mořské geodézii a začala se o ní zajímat. Díky tomu dostala nabídku od jednoho člena Institutu Alfreda Wegenera v Bremerhavenu pro polární a mořský výzkum zúčastnit se dvouměsíční expedice do Grónska. Postupně se stala uznávanou odbornicí a díky tomu strávila rok v Antarktidě na Neumayerově stanici ležící necelých patnáct kilometrů od Wedellova moře, kde se starala o geofyzikální observatoř.

„K tomuto zajímavému povolání jsem se dostala hlavně díky svojí doktorské práci, která je tematicky spjatá s Weddellovým mořem. S výzkumným institutem jsem spolupracovala již dříve a možná i proto si z mnoha zájemců vybrali právě mě," uvedla Markéta Pokorná.

Život v mrazu

Na žďárecké besedě výzkumnice povídala hlavně o ročním pracovním a výzkumném pobytu na Antarktidě. Poutavé vyprávění doprovázela řadou fotografií a videí. Výzkumná stanice, která se stala jejím domovem, je od Česka vzdálená 13 506 kilometrů. Ve výzkumném týmu byla jedinou Češkou mezi osmi německými kolegy.

Na stanici vědecký tým prováděl projekty mezinárodního významu. Monitorování antarktických oblastí slouží například pro studium životního prostředí, globálního oteplování a měření teplot. Ty se v Antarktidě pohybují kolem 35 stupňů pod nulou.

Mluvilo se i o technickém vybavení stanice. Markéta Pokorná podrobně popsala stanici od pracoven, pokojů, sauny, skladů až po garáž. Zmínila se i o stravování. Připravovaná jídla byla z mražených zásob. Posluchačům ukázala i sáček, ze kterého se v případě nouze dá uvařit velmi výživná omáčka. Stanici zásobují jednou za rok v době, kdy v Antarktidě panuje léto v Evropě naopak zima. Zásoby pro devět hladových krků na rok váží více než 40 tun.

Antarktická móda

Polární výzkumnice během besedy vyzvala jednoho odvážlivce, aby si oblékl polární oblek, ve kterém po celou dobu pracovala. Při sobotních vedrech se dobrovolník potil tak, že se musel každou chvíli jen otírat a nakonec byl rád, když jej ze sebe sundal.

Když vyprávění skončilo, posluchači ještě dlouho pokládali různé otázky, na které polárnice ochotně odpovídala.

(pk, lv)