„Považuji to za velmi důležitou aktivitu. Mladé generace jsou ohroženy ztrátou historické paměti. Události z druhé světové války nebo padesátých let se stávají jen jednou z mnoha kapitol učebnic dějepisu. Přitom jde o události, jejichž důsledky jsou v naší společnosti patrné dodnes,“ říká radní Miloslav Macela.
Během školního roku měli žáci 8. a 9. tříd a studenti nižších stupňů gymnázií v celé republice za úkol natočit audio a video dokumenty o osudech těch, kteří na vlastní kůži zažili zločiny totalit a rozhodli se proti nim bojovat.
„Bylo přihlášeno dvacet videodokumentů a třináct audiodokumentů. Zachycují osudy válečných veteránů 2. světové války, politických vězňů a příslušníků pomocných technických praporů, kteří byli perzekuováni komunistickým režimem,“ přibližuje výstavu koordinátorka Konfederace politických vězňů Monika Černíková.
„Třeba se děti nyní o prázdninových výletech po republice zamyslí nad minulostí naší země. Výstava je může inspirovat a zapojí se tak do dalších ročníků soutěže. Jistě nedaleké Ležáky tomu mohu napomoci,“ míní místostarosta Roman Málek.
Výstavu realizuje Konfederace politických vězňů ČR společně s Ministerstvem obrany. „Usilujeme nyní o to, aby se výuka o zločinech komunistické totality stala nezbytnou součástí výuky historie na školách,“ uvedla předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.