Chrudimští házenkáři poprvé slyšeli o potlačení demonstrace na Národní třídě už v sobotu večer. U příležitostí osmdesátého výročí házené v Chrudimi se v místní sportovní hale pořádal velký turnaj mužů. „Přijel tam i redaktor Československého sportu Popper, který říkal, že se něco velkého stalo. V pondělí už začala něco vysílat televize, ale jen opatrně. Postupně se to však uvolňovalo a týden na to jsme už to v Praze prožívali také," říká házenkář Ladislav Bláha.

V sobotu a neděli 25. 26. listopadu se v Praze uskutečnil mezinárodní turnaj v házené mužů. Když chrudimští házenkáři přijeli do hlavního města, ocitli se rázem v jiném světě. „Už když jsme přijeli na nádraží a vystoupali z peronu do haly, tak nám studenti připínali trikolóry a dávali letáky. Václavské náměstí bylo plné lidí. Ve výlohách snad nebylo jediné volné místo, jak byly oblepené plakáty. Všude stály televizní kamery zahraničních štábů," vzpomíná Ladislav Bláha.

„Já osobně jsem listopadové dny neprožíval nijak dramaticky. Pro 18 letého čerstvě pracujícího kluka to ale byly zajímavé dny. Nejen doma, ale i v práci se začalo otevřeně hovořit o věcech o nichž se dosud jen šeptalo, nebo naznačovalo. Jako asi každý jsem čekal a hledal stále nové informace, zvláště z Prahy, kde se odehrávalo vše důležité," říká ředitel skutečského muzea Libor Aksler.

Starosta Slatiňan Ivan Jeník byl v roce 1989 zaměstnaný ve slatiňanském hřebčíně. Všichni tam sledovali listopadové události s napětím. „Kolegové, co dělali ve výpočetním středisku, mohli vypnout počítače a jet na setkání do Prahy nebo Pardubic, ale o koně se někdo musel postarat. Byl jsem tam jediný veterinář a jelikož nebyly mobilní telefony, odjet jsem nemohl. Sledovali jsme pak dění u televize, a když se kolegové vrátili, tak jsme je hned zpovídali," vzpomíná Ivan Jeník. (lv)