Jako vůbec první Čech, který se nepodílel na stavbě nejvyšší budovy světa, se Miroslav Bečička dostal do útrob dubajské věže Burdž Dubaj! Tato více než osm set metrů vysoká budova byla nedávno otevřena právě ve Spojených arabských emirátech.

Českou stopu zde má i muž z Přelouče

Českou a potažmo východočeskou stopu zde kromě pracovních výtahů, které byly na stavbu dodávány právě z Pardubic, zanechal také občan z Přelouče. Právě on byl totiž osloven pardubickou firmou na výtahy Pega Hoist, aby jim natočil dokument. „Naše VaF studio oslovila firma Pega Hoist s tím, jestli jí můžeme natočit pár záběrů z nejvyšší budovy světa v Dubaji. V červnu 2008 jsem tedy s nimi do Spojených arabských emirátů skutečně odjel,“ řekl našemu Deníku Miroslav Bečička z Přelouče.

Kameraman se poté dostal do výšky 620 metrů, odkud pak pořídil zhruba třicetiminutový záznam. „Musel jsem pochopitelně projít přísným bezpečnostním opatřením, než jsem se tehdy do rozestavěné budovy dostal. Šel jsem ale s pracovníky firmy Pega Hoist, a tak jsem to měl ulehčené. Tam bylo vidět, že se se všemi znají. Samé pozdravy a úsměvy. Poté jsme vyjeli do výšky 620 metrů. To je vlastně poslední místo, kam jedou výtahy. Dál již vlastně ani není možné se dostat. Zbytek této výškové budovy totiž tvoří už jen jakýsi tubus o průměru zhruba metr a půl, kde je uložena technologie,“ sdělil Bečička. Ten byl tehdy první a jediný „civil“, který se do Burdž Dubaj dostal.

Mrakodrap se 162 patry se stavěl od 21. září 2004 a po dokončení se stal nejvyšší stavbou světa. Slavnostní otevření se konalo 4. ledna 2010. Konečná výška dosáhla zhruba 820 metrů. Celková podlahová plocha má rozlohu 334 tisíc metrů čtverečních a v celém mrakodrapu se nachází sedmapadesát výtahů a osm eskalátorů! Za dobré viditelnosti lze prý z horních pater dohlédnout až do Íránu.

Miroslav Bečička natočil na kameru třicet minut záběrů doslova z nebeských výšin. „Zatím jsem to nikde neprezentoval. Pokud by o to měl ale někdo zájem, určitě bych se nebránil,“ dodal Bečička.