Řeč je o senioru Alojzi Janigovi. Ten v úterý již potřetí trávil den s cedulí v ruce přímo před budovou pražského magistrátu v Platnéřské ulici.

„Domov důchodců porušuje práva klientů. Přestože se pohybuji na invalidním vozíku a pobírám příspěvek na péči, musím si veškeré věci zařizovat sám. Personál je neochotný, a některé klienty upřednostňuje. Ti vybraní mohou například nahlížet do zdravotní dokumentace ostatních. Řada z nich potom posluhuje v jídelně při prostírání, úklidu, nebo mytí nádobí, a to i přesto, že nevlastní zdravotní průkaz a mají zdravotní problémy,“ popisuje chod v domově seniorů Janiga.

Na papír sepsal všechny prohřešky a Pražany s nimi seznamoval. „Úředníky jsem už na problémy písemně upozorňoval. Odpověď jsem sice nedostal, ale zato mi ředitelka domova vyhrožuje výpovědí,“ říká zoufalý muž. Podle něj se chování zaměstnanců nelíbí více klientům, ale ti se bojí ozvat, aby nepřišli o střechu nad hlavou.

Jaké máte vy zkušenosti s domovy důchodců? Zažili jste či slyšeli o podobném zacházení, jaké popisuje Janiga? Nebo máte naopak zkušenost pozitivní? Vyjádřete se v diskuzi!

Podle ředitelky senior domu Marie Málkové jsou stížnosti Alojze Janigy protestujího před pražským magistrátem neopodstatněné. „Co se týká pomoci v jídelně, opravdu tu máme jednu seniorku, která pracovníkům bez úplaty pomáhá. Ale dělá to pouze ze své iniciativy,“ tvrdí ředitelka. Domov důchodců má podle ní rodinnou atmosféru, a aktivním klientům v práci nebrání, protože ji někteří považují za náplň svého dne.

„S pár seniory jsme dokonce uzavřeli dohodu o pracovní činnosti. Platíme jim menší sumy například za hrabání listí, vedení knihovny nebo vyzvedávání pošty,“ popsala princip Málková. To, že by Janigovi vyhrožovala výpovědí proto, že protestuje, popírá. „Pan Janiga se choval agresivně k jedné klientce, a tak jsme ho upozornili, že pokud se to bude opakovat, mohlo by to vést až k ukončení smlouvy.
Na čí straně je pravda, mají příští týden prošetřit kontroloři.

Radní Jiří Janeček, který má na magistrátu sociální oblast na starost, o stížnostech klienta ví. „Hned poprvé, co před magistrátem protestoval, jsem pro něj poslal úředníka a začal věci řešit. V domově důchodců v Heřmanově Městci jsem nechal udělat kontrolu. Po administrativní stránce mají zatím vše v pořádku, příští týden se do zařízení chystá inspekce,“ uvedl Janeček.

Heřmanoměstecké zařízení v Pardubickém kraji, kam Praha posílá své seniory, prý patří k těm lepším.