Většina otázek byla zaměřená na katastrofu, která nastala po výbuchu jaderné elektrárny Fukušima 1.

Jak se podle vás liší informace poskytované médii s reálným stavem věcí? (Olda)
Dobrá otázka, děkuji. Občas mám podle médií pocit, že jaderná elektrárna ve Fukušimě je kousek od Prahy. Každý den tak uklidňujeme rodinu a kamarády, že „černobylská“ katastrofa v Japonsku rozhodně nehrozí. Nejvíc mi asi vadí, že dennodenní masáž o radioaktivitě apod. zcela zastírá skutečně vážný problém, a to jsou statisíce lidí bez vody, potravin a přístřeší… Tím nechci situaci s jadernou elektrárnou nijak zlehčovat a rozhodně nejde jen o problém českých médií.

V jaké oblasti žijete? Je to někde poblíž postižených oblastí? (Václav)
V prefektuře Aichi kousek od Nagoje, jsme 450 kilometrů od Fukušimy, takže v bezpečné oblasti. Zemětřesení jsme tu samozřejmě pocítili, ale žádné škody ani požáry tu nebyly.

Dobrý den, jsem rád, že náš spoluobčan přežil apokalypsu v Japonsku a může odpovídat na určitě zajímavé otázky. Co vlastně v Japonsku děláte? Jak jste vnímal první otřesy a co jste při nich právě dělal? Děkuji za odpověď a přeji hodně štěstí. (Marek B.)
V Japonsku se snažím psát… Při otřesech toho největšího zemětřesení jsem byl zrovna v autě a myslel jsem si, že se do něj opírá silný vítr. Po pravdě, že jde o zemětřesení jsem se dozvěděl, až když mi volala manželka z kanceláře, která se s ní houpala ze strany na stranu. Paradoxně víc mě vyděsilo následné zemětřesení minulé úterý, byť trvalo jen deset vteřin. To už jsme totiž znali rozsah katastrofy…

Jak jsou na tom obyvatelé Japonska v nejvíce zasažené oblasti po psychické stránce? (Ludvík)
Informace, které mám, jsou zprostředkované od lidí, jejichž rodiny či přátelé jsou v zasažených oblastech. Nejsou na tom samozřejmě vůbec dobře, řadu dní bez jídla, pitné vody i střechy nad hlavou. Přesto trpělivě čekají a snaží se pomáhat jeden druhému. Bohužel kvůli zničené infrastruktuře se pomoc do těch míst dostává jen velmi obtížně a situace se tak den ode dne zhoršuje.

Dobrý den, můžeme nějak s rodinou pomoci postiženým lidem v Japonsku? (Jan)
Určitě ano, i když je to trochu komplikované. Materiální pomoc ze zahraničí Japonci nechtějí, tzn. že nejjednodušší je přispět finančně. Nejpřímější cesta je přes Japonský červený kříž.

Jak probíhá zásobování v zasažených oblastech? (Radim)
Řekl bych, že spíše neprobíhá. Nejsou tam silnice, řada míst je dostupná jen vrtulníkem. Kromě záchranářů, vládních a humanitárních organizací, do nejvíce postižených oblastí míří i nákladní auta od dobrovolnických skupin.

Kolik lidí bylo podle informací tamních úřadů zasaženo radiací? (Monika)
Přímo zasaženi radiací, která se může projevit na lidském zdraví, jsou pouze stateční technici z jaderné elektrárny Fukušima. Nikdo z evakuovaných lidí z okruhu 20 kilometrů okolo elektrárny neměl naměřenou hodnotu nad povolený limit radiace.

Pomáhají si Japonci navzájem? (Šárka)
Dobrá otázka. V postižených oblastech určitě ano, pokud máte problém a obrátíte se na Japonce, vždy vám ochotně pomůže. Problémem je tzv. solidarita a vybírání příspěvků. Přirovnám to k ČR. Po povodních či jiné katastrofě se u nás vždy rozběhne vlna humanitárních akcí a pro většinu Čechů je samozřejmostí alespoň trochu přispět. Pro Japonce to příliš neplatí. Nelze to generalizovat, ale průměrný Japonec přemýšli asi následovně - platím daně vládě, ta ať se tedy postará. Zrovna dneska jsem v Nagoji potkal asi deset nebo dvanáct školáků z kasičkami na výběr pro postižené tsunami a málokdo se u nich zastavil, aby přispěl.

Jak jste daleko od katastrofy? Chystáte se podívat na krizová místa? (Petr H.)
Žijeme 450 kilometrů od Fukušimy, od míst nejvíce zasažených tsunami je to ještě o něco dále. Nechystám se tam jet podívat, pokud bude zapotřebí, pojedu tam pomáhat třeba s odklízením trosek a podobně.