Prvním krokem je změna územního plánu, který původně počítal s rozšířením místní firmy Kovolis Hedvikov. Ta chtěla v průmyslové zóně za Berlovou vápenkou vybudovat nový závod a do přípravy stavby už vložila více než deset milionů korun. Referendum, které se uskutečnilo v říjnu loňského roku, ovšem její plány proměnilo ve zmařenou investici.

"Nyní je třeba zahájit proces změny územního plánu, a to třeba i na mimořádném zasedání zastupitelstva. Začneme připravovat podklady," uvedl třemošnický starosta Miroslav Bubeník.

Pro rodinné domy se v referendu vyslovilo 988 hlasujících, proti bylo 346 lidí. Projekt rozšíření firmy Kovolis Hedvikov podpořilo 362 obyvatel, proti se jich vyslovilo 954. Výsledek byl tedy jasný a vše směřovalo ke změně územního plánu. Jenže se objevil protest, který podal jeden z obyvatel města.

Psali jsme již:

Tento šestasedmdesátiletý muž napadl údajně nedostatečnou informovanost podle zákona o místním referendu a vše si vzápětí přebral Krajský soud v Hradci Králové. To už byl konec listopadu a Třemošničtí žili v napětí, zda věc skončí nebo ji stěžovatel "požene výš".

A to se taky stalo: Kasační stížnost si převzal Nejvyšší správní soud ČR v Brně. Její autor si v ní mimo jiné stěžuje na předsedu krajského senátu Jana Dvořáka, který v rozsudku používá výrazy jako "tak nám zabili Ferdinanda" nebo odkazuje pisatele na slovník spisovné češtiny.

Dvořák například v rozsudku uvedl: "Každá svéprávná osoba má rozum průměrného člověka i schopnost užívat jej s běžnou péčí a opatrností. A každý to od ní může v právním styku důvodně očekávat."

Jeho výroky vyvolaly kasační námitku stěžovatele, podle kterého se krajský soudce dopustil jednání, které snižuje důstojnost funkce a ohrožuje důvěru v nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudů. Avšak námitka neuspěla. "Námitka, že expresivní výrazy nebo odkazy na literární a filmovou tvorbu způsobily nezákonnost rozhodnutí ve věci samé či dokonce zmatečnost, není důvodná," uvedl předseda senátu Nejvyššího správního soudu v Brně Tomáš Langášek.

Partnerské vztahy radnice a vedení Kovolisu Hedvikov jsou v tuto chvíli na bodě mrazu. Přitom je firma významným sponzorem místního učiliště a přispívá i několika spolkům. Bude je dál podporovat? "Tak o tom jsme nehovořili," poznamenal starosta.

O co v referendu šlo:

Nabízí se otázka, jestli soudním verdiktem celá záležitost skončila. "Myslím, že ne a majitelé budou asi hodně naštvaní. Nedivila bych se, kdyby požadovali po městu odškodné za zmařenou investici. Vždyť jde o miliony," poznamenala obyvatelka Třemošnice, která si nepřála být jmenována.

Kovolis Hedvikov například přispěl na výstavbu rozhledny na hradě Lichnici. "Myslím, že výsledek referenda mluví za vše, žijeme v demokracii. Měli bychom si všichni zase podat ruce," podotkla kastelánka Lichnice Ivana Matyková.