Symboly českého státu byly vysázeny v roce 1860. „Po dohodě s chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) a odborem životního prostředí jsme z jedné lípy udělali takzvané torzo, na kterém jsou ptačí budky, bude sloužit i jako broukoviště. Druhá lípa je bojovník a nepodléhá svému osudu. Zelená se a my jí rádi pomáháme, aby zase byla plná včel. Okolí lip a křížku plánujeme nově upravit a oplotit v celé ploše,“ informoval starosta.

Deník na návštěvěZdroj: DeníkMěstys patří k nejzelenějším obcím chrudimského okresu. I přes veškerou péči je ale někdy nutné počet stromů zredukovat. Velká škoda je starých kaštanů na včelákovském náměstí. Podle Pejchy už byly velice nestabilní. Ohrožovaly kolemjdoucí a hlavně děti z místní základní školy.

„Po konzultaci s CHKO Železné hory, lesníky a jinými odborníky jsme museli nechat kaštany pokácet. Nebylo to pro nás lehké, vždyť mnoho generací v tomto místě prožilo dětská léta plná her, fotbálku a podobných aktivit,“ popsal Pejcha.

Prostor dlouho prázdný nezůstal, místo prakticky ihned zaplnila nová výsadba jírovců a lip. V roce 2018, kdy uplynulo sto let od založení československého státu, byla v parku naproti základní škole vysazena lipka a zařadila se k předchozím „osmičkovým“ z let 1918 a 1968.

Výsadba stromů ve Včelákově a jeho místních částech stále pokračuje, vznikají nové aleje. Třeba ve směru na Babákov rostou po pravé straně mladé jeřabiny, nalevo má být letos vysázeno deset až patnáct vlašských ořešáků. „Máme zde alej javorovou, lipovou, dubovou, švestkovou, kaštanovou, jeřábovou. Kromě zmíněné ořechové ještě zasadíme staré odrůdy švestky a třešně,“ dodal Pejcha.