Jirout zachoval život malého caparta, čehož si všimli zástupci Rodinného pivovaru Bernard, kteří Jirouta odměnili Bernardovou cenou a přidali k ní pivo na celý rok zdarma. Čerstvý držitel ceny si ale pivo nechce nechat pro sebe, hodlá ho prodat a výtěžek předat některé charitativní organizaci.

O události jsme psali:

Zachránce dvouletého dítěte
VIDEO: Dítě spadlo do vody ze šesti metrů. "Už bylo bezvládné," říká zachránce

„Společně ho propijeme 14. a 15. října u nás v restauraci a celou částku věnujeme na charitativní účely. Sami účastníci určí, kterou charitativní organizaci nebo aktivitu získanými penězi podpoříme,“ plánuje Jirout, který v Chrudimi provozuje restauraci Růžek na Mlýně.

Srdce od Bernarda zůstane v Chrudimi, pivovar k němu přidal pivo na rok zdarma jako dárek.Srdce od Bernarda zůstane v Chrudimi, pivovar k němu přidal pivo na rok zdarma jako dárek.Zdroj: Rodinný pivovar Bernard

Rodinný pivovar Bernard oceňuje osoby i kolektivy nebo organizace za pozitivní, příkladné a obdivuhodné činy. Bernardovu cenu kromě certifikátu se jménem držitele přestavuje také symbolické velké zlaté srdce. „K ocenění přidáváme pivo v množství odpovídajícím průměrné roční spotřebě na jednoho obyvatele České republiky, což aktuálně představuje 130 litrů,“ vysvětluje PR manažer pivovaru Zdeněk Mikulášek.

Pivovar Bernardovu cenu v minulosti udělil například za férovou hru ve sportu, za záchranu života nebo jinou nezištnou pomoc druhým, cenu získaly i sportovní týmy či nadace. Jejím držitelem je například Nguyen Van Phuo z Pardubic, který před třemi lety našel ve své večerce obálku s výplatou, odnesl ji na nejbližší policejní služebnu a vzdal se nálezného.

Poctivý nálezce
Poctivý nálezce odměnu odmítl

„To je podle nás důkaz dobrého srdce. Proto jsme Nguyen Van Phuovi věnovali pivo na rok zdarma. Pro něj tím ale konání dobrých skutků neskončilo. Protože pivo nepije, rozhodl se odměnu prodat a výtěžek věnovat Středisku rané péče v Pardubicích,“ přibližuje mluvčí Rodinného pivovaru Bernard Radek Tulis.

Dalším východočeským držitelem Bernardovy ceny je Rodinná nadace Karla Komárka. Ta vloni koupila od královéhradecké firmy Petrof klavíry, které si po návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu nepřevzal čínský odběratel. Nakoupené nástroje Komárkova nadace darovala do českých škol.

Budova firmy Petrof se stala stavbou roku.
Miliardář Komárek koupí klavíry Petrof, které odmítla Čína. Rozdá je školám

Dvouletá holčička vypadla z otevřeného okna domu, který přímo sousedí s řekou. Chrudimský čerstvý držitel ceny je rád, že pád z desetimetrové výšky přežila. Je to div, protože v Chrudimce bylo málo vody a její dno pokrývají kameny. Dítě bylo v tu chvíli bez dozoru, čehož si nemohli nepovšimnout kriminalisté.

„Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti. Stále probíhá prověřování,“ uvádí mluvčí krajského policejního ředitelství Markéta Janovská.