Vedení chrudimské radnice nedávno v rozpočtu přesunulo 12 milionů korun, jež byly v návrhu dřívějšího vedení radnice určeny na budování sjezdu k městským sportovištím. Nová koalice peníze přesměrovala do budování kanalizace v Medlešicích, avšak to se může opět změnit. „Stále řešíme, zda je skutečně reálné, abychom peníze pro kanalizaci využili už letos. Pokud by to nebylo schůdné, zvážíme jejich využití v souladu s dřívějším návrhem,“ připustil včera chrudimský místostarosta Aleš Nunvář.

Jinou významnou investicí města má být rekonstrukce hospodářského objektu ZŠ Dr. Malíka v hodnotě 10.400 tisíc korun, přičemž dalšího 2,5 milionu korun má jít u stejné školy ještě na rekonstrukci venkovního hřiště.

Nejvýznamnější položku v oblasti komunikací představuje chystaná rekonstrukce chodníků a veřejného osvětlení ve Václavské ulici, na kterou rozpočet pamatuje částkou 7.300 tisíc Kč.

Mezi výdajovými položkami najdeme také 8.700 tisíc korun na pokračující revitalizace ramene řeky Chrudimky v parku Střelnice.

Na přípravu stavby terminálu veřejné dopravy v oblasti chrudimského přednádraží je v rozpočtu vyčleněno pět milionů korun. „Za tyto peníze budou ve druhé polovině letošního roku provedeny první povrchové úpravy,“ připomněl Aleš Nunvář. Celkem má stavba terminálu přijít odhadem na 65 milionů Kč, přičemž 30 milionů z celkové částky budou tvořit dotace. Stavět se ale začne až v příštím roce.

V Hlinsku do letošního rozpočtu naplánovali téměř dvě desítky investičních akcí a větších oprav. „Největší z nich je výstavba koupacího biotopu. Tu budeme teprve soutěžit, takže přesnou částku dosud neznáme, ale předpokládám, že bychom se měli celkově vejít do třiceti milionů korun,“ uvedl starosta města Miroslav Krčil. Hlinečtí v koupacím biotopu letos investují zhruba 15 milionů a zbytek vynaloží v příštím roce. „S pracemi chceme začít letos v červnu. V dubnu nebo v květnu příštího roku, tedy před koupací sezónou, by mělo být vše hotovo,“ dodal starosta.

V Hlinsku má být letos dokončena i rekonstrukce městského hřbitova a zahájena renovace objektu bývalé ETY. Počítá se rovněž s výstavbou parkoviště podél areálu teplárny, rekonstrukcí Ratajské ulice či ulice Palackého a s dalšími investičními akcemi v městě samotném i v dalších městských částech. Rozpočet tak pamatuje například na úpravu parku u kostela v místní části Chlum za zhruba 400 tisíc korun, na výstavbu chodníku v Srní nebo na zahájení opravy budovy hasičské zbrojnice v Blatně.

Miliony pro stadion

Ve Skutči se letos pustí do rekonstrukce chladicí technologie na zimním stadionu, díky níž zmizí z nádrží strojovny většina jedovatého čpavku. Dojde i na úpravu velikosti ledové plochy, která bude ohraničena zbrusu novými mantinely. Stadion tak spolkne přibližně 26 milionů korun. Skutečští ale mají v plánu rovněž přístavbu objektu mateřské školy za zhruba 20 milionů Kč, a to včetně dotace ve výši poloviny uvedené částky, nebo opravy různých komunikací.

Ilustrační foto.
V Hlinsku protestují kvůli velmi nízkým mzdám