"Neříká se mi to lehce, ale hrozí rozlomení hlavních větví, což by mohlo vést k úplnému zániku stromu. Proto byly v bezprostředním okolí stromu umístěny provizorní zábrany vstupu," uvedl vedoucí Agentury ochrany přírody a krajiny Vlastimil Peřina.

Odborníci se shodli na tom, že Knížák, potřebuje radikální odlehčovací řez v části koruny, jen tak může být zachován ve formě živého bezpečného torza. V nasavrcké Kaštance se ve středu od 17 hodin uskuteční setkání se zájemci o bližší seznámení s připravovanými radikálními zásahy.

Psali jsme:

"Jako všichni v Nasavrkách máme i my s kolegy na Správě Chráněné krajinné oblasti Železné hory s tímto stromem silné emocionální pouto. Dali jsme však plně na doporučení zkušených odborníků, zásah schválila i rada města,“ dodal Peřina.

Kromě odlehčení části koruny je plánována instalace vazby a podpěry. Pro omezení sešlapu půdy bude kolem něho umístěno dřevěné oplocení. Město Nasavrky, vlastník aleje, má kaštanovník ve svém znaku.

close Radikální řez může mohykánovi aleje zachránit život. info Zdroj: TIC Nasavrky zoom_in Radikální řez může mohykánovi aleje zachránit život.

Kaštanovník setý Knížák pochází z původní auerspergské výsadby sadu jedlých kaštanů v roce 1776. Obvod jeho kmene je 534 centimetrů a díky tomu je řazen k největším jedlým kaštanovníkům v České republice. Kromě odlehčení části koruny je plánována instalace vazby a podpěry. Pro omezení sešlapu půdy bude kolem něho umístěno dřevěné oplocení. Město Nasavrky, vlastník aleje, má kaštanovník ve svém znaku.

Vyhlášení Kaštanky jako přírodního chráněného výtvoru se uskutečnilo 1. prosince 1990. O sedm let později byl přepočítán stav stromů a zjištěn jejich zdravotní stav.

Prokázalo se, že jejich koruny byly zmenšené a řidčeji olistěné na odumírajících větvích. Ukázaly se i nekrózy kůry a červenofialové zabarvení bělavého dřeva. Po odkrytí půdy z kořenů se ukázalo typicky inkoustově černé zbarvení půdy. Podle těchto příznaků se jedná o napadení houbou, která způsobuje takzvanou inkoustovou chorobu kaštanovníku jedlého.

Kaštanové aleji se dostává veškeré možné péče spočívající v aplikaci mykocidních přípravků a prořezávání napadených větví. Díky usilovnému boji s inkoustovou chorobou nemusel být v posledních letech poražen žádný z více než devadesáti stromů. Ale inkoustová nemoc si nevybírá, a tak jí mnohdy padnou za oběť i mladé sazenice. Správa CHKO Železné hory proto hledá vhodný pozemek k vysazení druhé kaštanové aleje.