K regulaci hlodavců nyní v listopadu přistupuje i akciová společnost Vodárenská Chrudim. "Vždy vyčleníme jednoho provozního montéra, který postupně chodí s pracovníkem deratizační firmy a otevírá mu kanalizační šachty. Do nich je kladena nástraha," řekl Tomáš Strouhal, vedoucí technického oddělení Vodárenské a.s..

Jediný potkan zkonzumuje za rok až metrák potravy. Zarážející je, že na jeho dobrém živobytí se podílíme my, lidé, svým plýtváním s jídlem. Zbytky potravin do kanalizační sítě nepatří, tím dochází nejen k ucpání přípojky, ale zvýšený zápach láká hlodavce, kteří, dobře živeni, v kanalizaci přežívají a množí se.

Potkani šíří nemoci. Je čas na deratizaci, která jedině zabírá
Potkani šíří nemoci. Je čas na deratizaci, která jedině zabírá

Volně žijící hlodavci přenášejí celou řadu vážných onemocnění, která jsou pro člověka nebezpečná. Nejčastěji se jedná o Weilovu žloutenku, leptospirózu, salmonelózu, myší tyfus, tuberkulózu, krysí skvrnivku a tularemii.

Průběh onemocnění je nepříjemný a výjimečné případy mohou skončit dokonce i smrtí. Hlodavců navíc dlouhodobě neubývá, a proto je nezbytné s rizikem nákazy počítat.

K přenosu infekce může dojít při pokousání člověka hlodavci nebo kontaminací jídla jejich výkaly.

Nebezpečné je, když se trus nebo moč hlodavců dostane do kontaktu s lidskou pokožkou. K nákaze může rovněž dojít při odklízení mrtvých hlodavců a úklidu v napadených prostorách.

Zdroj: Aderamanův blog

Návnady na hlodavce jsou nyní umístěny na suché podesty kanalizačních šachet. Sáčky s růžovými granulemi, směsí obilovin a jedu, potkany spolehlivě zahubí. Majitelé psů nebo koček se nemusí obávat případné otravy. Nástrahy jsou vždy umístěné uvnitř šachet a otvory šachet jsou zavřené, aby k nim neměli přístup žádní jiní živočichové. Ale je to málo pravděpodobné.

Potkan na ulici - ilustrační snímekPotkan na ulici - ilustrační snímekZdroj: Deník"To už by musela být velká souhra náhod," poznamenal Tomáš Strouhal.

Stejně jako v Chrudimi se také v nedalekém Hlinsku dlouhodobě daří počet potkanů regulovat. Deratizace se ve městě provádí nepřetržitě od roku 2014. "Vžy vyzýváme k tomu, aby se k hubení přidaly i ostatní subjekty – vlastníci domů nebo firmy. Jen tak může být zásah účinný," řekl starosta Hlinska Miroslav Krčil.

Psali jsme před čtyřmi lety:

Několik sáčků s otrávenou nástrahou teď leží také v kanalizaci pod povrchem chodníku ve Fibichově ulici.
Potkani v Chrudimi hodují na otrávených nástrahách

Samice potkana má do roka až tři vrhy, ve výborných podmínkách dokonce pět i více. Rodí se jí přitom od čtyř do deseti mláďat, výjimkou není ani vrh s počtem patnáct.

Lidé si často pletou potkany s krysami. Jsou si sice na první pohled podobní, ale krysy bývají méně mohutné než potkani. Ti jsou spíše šedohnědí až hnědí oproti většinou černě zbarveným krysám, jež jsou v Česku navíc poměrně vzácné.