Je to postrach, shodují se Chrudimáci. "Už chodí docela dlouho bez šrámu, což je na titul Klikař roku. Jednoho dne ale udělá někoho nešťastným a Chrudim šťastnou," zmínil René, který se už několikrát s nevyzpytatelnou chodkyní setkal za volantem svého vozu. Hodně lidí má s bezdomovkyní špatné zkušenosti. "Dcera ji míjela v kopci mezi Tescem a nemocnicí, já ji potkala pod hasičskou stanicí. Oběma nám plivla na auto, potvora," ulevila si Miloslava z vesnice nedaleko Chrudimi.

Žena chodí středem ulic. Je zázrak, že ji dosud nikdo nepřejel. Úřady jsou na ní krátké.

Chování bezdomovkyně se podle mínění lidí v poslední době hodně zhoršilo, připadá jim dokonce, že je pod vlivem drog.

"Pohybuje se i ve Slatiňanech. Myslím, že má spíše schizofrenii. Možná by stačila odborná pomoc, správná medikace. Začíná být totiž dost agresivní, naše děti mají nakázáno, aby se k ní raději nepřibližovaly a hlavně nekomunikovaly," připojila se v debatě mladá maminka Simona.

Psali jsme:

"Hnízdo" bezdomovců poblíž kruhové křižovatky u obchodního domu Lidl v Chrudimi. Ilustrační foto
Jak se zbavit chrudimské bezdomovkyně? Běžte na policii, vyzval starosta

Hubená černovlasá žena chodí středem vozovky nebo skáče lidem pod auta už asi patnáct let a za tu dobu se jí nic vážného nepřihodilo.

Martin Kudrna, autor videa pořízeného na křižovatce u hasičské zbrojnice v Chrudimi: 

"Při rozjezdu se koukám na přechod, jestli tam někdo nejde. Zařadím dvojku a najednou mi z parkoviště ženská vstoupila do cesty a za celou dobu, co šla, se nepodívala doleva.  Dávám si na tomto místě pozor, aby mi pod kola nevběhly děti, ale ona mě stejně překvapila. Jsem dost kliďas, ale pár jmen ode mne dostala, proto je video bez zvuku."

"Ale mohlo. Když nám u Chrasti skočila na kapotu, kolega se tak rozčílil, že na ni vyběhl s tonfou. Naštěstí se v poslední chvíli ovládl," zavzpomínal Bohumil z Pardubicka na chvíli, kdy k použití dřevěné bojové zbraně chybělo jen málo.

"My s ní pracujeme, upozorňujeme ji na nebezpečí, které může způsobit sobě, ale hlavně ostatním účastníkům silničního provozu. Přijde na jednání v domluvenou dobu, je slušná a nekonfliktní. Ale nedokáže své jednání vysvětlit. Je to její osobnostní rys, který ohrožuje ji i ostatní," uvedla vedoucí sociálního odboru města Radka Pochobradská.

Bezdomovkyně spí v noclehárně, přes den se pohybuje venku, v denním centru pobývá jen minimálně. Dostala možnost žít na ubytovně, ale protože tam vyplývají pro obyvatele určité povinnosti, třeba úklid společných prostor, vrátila se zpět na noclehárnu.

Zdroj: Martin Kudrna

"Problém s touto bezdomovkyní řeší městská policie už dlouhodobě. Ve spolupráci s probační a mediační službou bychom rádi, aby soud nařídil psychologické, případně psychiatrické vyšetření," řekl chrudimský starosta František Pilný. Problém s bezdomovci podle jeho slov nemá jednoduché a rychlé řešení.

"Pořád to jsou osoby, které požívají ochrany ústavy a Listiny základních práv a svobod. Navíc na ně neplatí základní věci jako pokuty, přestupkové řízení. Řešení je běh na dlouhou trať. Neznamená však, že bychom na to rezignovali. Snažíme se všemi prostředky problém bezdomovectví ve městě vyřešit," dodal starosta.

Jan Brůžek, starosta Slatiňan
Novým starostou Slatiňan se stal jednačtyřicetiletý Jan Brůžek

Další kvítko

"Skokanka s kapucí" není jedinou svéráznou postavičkou v okruhu lidí bez přístřeší v Chrudimi. Deník už o blonďaté výtržnici, která se bez ostychu svléká, ale i močí a souloží na ulici za bílého dne, informoval. Kvůli ní v létě vyjížděli strážníci do ulic i dvacetkrát týdně. "Když se napije alkoholu, vyvádí. Je to neřízená střela," poznamenal vrchní strážník Lukáš Dvořák.

Vedení města před časem oslovilo občany, aby hromadně podávali na excentrickou bezdomovkyni oznámení na městské policii. Právě hromadné svědectví lidí zaprotokolované u policie by mohlo přesvědčit soud o nařízení ústavní léčby.