Finančně zajímavá nabídka oslovila více než osm desítek obyvatel a majitelů bytů žijících u chrudimského nádraží, kteří se dostavili k veřejnému projednávání integrovaného plánu rozvoje do velkého sálu chrudimského Muzea. Své dotazy pokládali zástupcům radnice a zpracovatelům integrovaného plánu. Ti jim vysvětlovali, jak se vyplňuje takzvaný projektový list, který je popisem jednotlivých projektových záměrů vlastníků bytových domů.

Termín odevzdání formulářů je v polovině října. „Je na vás, aby jste si řekli, co potřebujete opravit. Chcete zateplit fasádu? Vyměnit okna nebo zkrášlit dvůr? Na tyto a další věci se projekt vztahuje,“ řekl místostarosta města Petr Řezníček.

Dotace se vyplácí zpětně

Lidé shromáždění v Muzeu se neptali jen na opravy svých domů, třeba obyvatele „Bronxu“ zajímalo, kdy bude jejich okolí oproštěno od nepořádku a nepřizpůsobivých sousedů. V této souvislosti padla i otázka zřízení pobočky Městské policie v Revoluční ulici. „Toto není dnešní téma, teď se snažíme o získání evropské dotace na revitalizaci sídliště. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že v době, kdy by mohly být peníze městu přiděleny, v této lokalitě problémy nebudou,“ řekl starosta Jan Čechlovský.

Na to, jak to vypadá v Bronxu, se můžete podívat na snímcích ve fotogalerii!

Když Evropa na žádost Chrudimě kývne, lidé si budou muset nejprve opravy zaplatit ze svého. Dotace se vyplácí zpětně. I to vzbudilo ohlas a otázky, kde vzít na rekonstrukci domů peníze. „Pokud bude k žádosti o úvěr doložen příslib evropských fondů, každá banka ráda peníze půjčí,“ řekl místostarosta Roman Málek.