Například chrastecká radnice letos investovala 100 000 korun na nákup nových ozdob a řetězů, kterými bude vyparáděný nejen jehličnan na náměstí a chrastecké ulice, ale zářící vánoční dekorace se objeví letos poprvé také v Podlažicích a Chacholicích.

„Předpokládáme, že se rozsvítí už tento pátek. Minulý týden nás potrápil silný vítr, kvůli kterému se zdržela instalace ozdobných prvků. Zítra budu vědět přesný termín, zda se všechno stihne podle plánu," říká chrastecká starostka Martina Lacmanová.

Samotný akt rozsvícení ozdobeného stromu na náměstí nebude doprovázet žádný kulturní program, ale místní obyvatelé rozhodně o zábavu nepřijdou. Během uplynulé soboty se už v místním muzeu uskutečnil Vánoční jarmark a připravuje se adventní koncert nebo živý betlém.

Po pěti letech se do Chrasti vrátí sněhuláci. Nebudou to figury ze sněhu, ale umělé, svítící postavičky instalované na základě žádostí mnoha místních obyvatel. Budou stát uprostřed náměstí.

Ve Skutči vynaložili za nové vánoční dekorace zhruba 290 000 korun. V sobotu od šesti se zde rozzáří nejen strom, ale i ozdobený balkon radnice, celé náměstí a přilehlé ulice, kde vedení města umístilo ozdobné prvky.

Zhruba 30 tisíc korun vynaložili na údržbu stávající výzdoby a dokoupení nových prvků v Luži. Během první adventní neděle 29. listopadu se zde od tří odpoledne uskuteční na náměstí vánoční jarmark, během kterého vstoupí například děti z místní mateřské i základní umělecké školy. V pět hodin odpoledne se rozsvítí Strom splněných přání.

Na jehličnanu stojícím na náměstí totiž kromě ozdob budou viset i lístečky, na které děti z Dětského domova v Poličce napsaly svá vánoční přání. Návštěvníci jarmarku si je mohou utrhnout, nakreslený či popsaný dárek zakoupit a odevzdat jej na Městském úřadu v Luži, jehož pracovníci poté sesbírané dárky dětem do Poličky hromadně pošlou.

Proseč

V sobotu 28. listopadu začnou od 15:00 Adventní hrátky v Proseči. Pořadatelé slibují vánoční radovánky, během kterých si účastníci připomenou vánoční zvyky a obyčeje. Zhruba kolem půl páté se rozsvítí ozdobených strom.

Podle starosty Jana Macháčka letos nebyly v plánu investice do nové výzdoby, neboť město v minulých letech postupně nakupovalo a doplňovalo dekorativní inventář. Loni to byl například nový řetěz na stromek.

Třemošnice

Během první adventní neděle se od tří odpoledne uskuteční jarmark také v Třemošnici, který doplní bohatý kulturní program. U této příležitosti se bude konat také vernisáž adventní výstavy. Až padne tma, rozsvítí se vánoční strom.

O den dříve zaplanou umělá světélka na stromku v sousedním Závratci. Spolek Závraťáci plánuje slavnostní rozsvícení na šestnáctou hodinu.

Seč

Dlouhá léta zdobili sečští obyvatelé živý strom rostoucí v místním parku. Vedení radnice jej však letos muselo kvůli jeho žalostnému stavu pokácet. Město tak letos poprvé rozsvítí stříbrný smrk z Kraskova na náměstí Prof. Č. Strouhala. Stane se tak tuto sobotu v 17:00. Jehličnan dostal také „kabátek" v podobě nových ozdob a světelných řetězů, které vedení radnice pořídilo za zhruba 60 000 korun.

Kdo přijde dříve, nebude litovat. Od deseti se na náměstí koná vánoční jarmark a ve čtyři odpoledne začne koncert v kostele sv. Vavřince.

Ronov nad Doubravou

Začátek adventu zahájí v Ronově nad Doubravou vskutku ve velkém. Tuto sobotu na Chittussiho náměstí začnou s úderem poledne vánoční trhy. Nebudou chybět dekorace, ukázky řemesel, zájemci se mohou dokonce projet v kočáře taženém koňmi.

Od dvou hodin odpoledne vystoupí na podiu například děti z místní mateřské i základní školy, hudební oddíl TJ Sokol Ronov nad Doubravou, mažoretky nebo skupina Wyrton. V půl páté se za doprovodu vánočních koled rozsvítí ozdobený strom.

Nasavrky

„Letos jsme dokoupili pár světýlek. Až doděláme náměstí, tak pořídíme novou vánoční výzdobu," říká nasavrcký starosta Milan Chvojka. Každopádně ozdobený strom se zde rozsvítí už tuto sobotu o půl páté.

Před nasavrckým zámkem začne od půl třetí adventní jarmark, kde bude možné pořídit všemožné dárky a drobnosti pro radost. Během odpoledne vystoupí děti z místní mateřské školy, pěvecký sbor ZUŠ a žesťový kvintet Mrákotinka.

Chrudim

V Chrudimi už stojí oba tradiční vánoční smrky. Jak ten větší, na Resselově náměstí, tak i ten druhý, menší, umístěný v prostoru u křižovatky před Muzeem se rozsvítí v neděli od 17:00. Na Resselově náměstí se uskuteční i doprovodný program.

Hlinsko

V pátek 27. listopadu bude od 12 do 19 hodin kolem Chrudimky v Hlinsku opět živo. Na nábřeží před Orlovnou a v prostorách Betlému se totiž uskuteční tradiční Mikulášsko vánoční jarmark, na který je přihlášeno kolem stovky prodejců ručně vyráběných výrobků. Nebude chybět ani občerstvení.

Od 16 hodin se návštěvníci mohou těšit na doprovodný program, kdy vystoupí třeba pohybové studio Sluníčko, dětský soubor Základní umělecké školy z Hlinska. K poslechu zahraje rodinná skupina Addams Family & Folklorica .

Děti se mohou těšit na mikulášskou nadílku a v 18:00 se rozsvítí hlinecký vánoční strom.

Hrochův Týnec

První adventní neděli bude od pěti hodin odpoledne svítit také ozdobený strom v Hrochově Týnci. Slavnostní rozsvícení doprovodí zpěv koled.

Slatiňany

Připravené vánoční dekorace v ulicích spolu s ozdobeným stromkem se ve Slatiňanech rozsvítí během první adventní neděle. Město však neplánuje žádný doprovodný program.

Heřmanův Městec

Během neděle mohou zájemci nejen navštívit nový městský úřad v Heřmanově Městci, ale také vánoční trhy začínající v 11 hodin na náměstí. Od jedné zde začne i kulturní program plný zpěvu i tance. Až do čtyř odpoledne bude možné vstoupit do kostela sv. Bartoloměje. Celou akci slavnostně ukončí rozsvícení vánočního stromu v sedmnáct hodin.