Poslední sbohem Anetce přijelo dát kolem třinácti stovek motorkářů z celé republiky i zahraničí, kteří před dveřmi do obřadní síně vytvořili z motocyklů šipku. Na každé její straně bylo 18 mašin symbolizujících věk, ve kterém Anetka opustila svět. Hrot šipky tvořila stříbrná motorka, ozdobená růžemi, která dívku připomínala a jako jediná byla při hlasitém túrování a troubení mašin potichu. Stovky strojů zůstaly zaparkované v sousedství smuteční síně, odkud motorkáři poslouchali zvukový přenos z obřadu.

Fotografie promítané u rakve za doprovodu muziky představily Anetčin život od dětství až po současnost. Rozesmátá na nich pózuje s kočkami, které milovala a jichž doma chovala hned několik. Dojemné jsou snímky s maminkou i kamarádkami, nechybí mezi nimi šťastné momentky s motorkou nebo automobilem.

Živý přenos z pohřbu
VIDEO: 1300 motorkářů dorazilo do Skutče. Naposledy se tu rozloučili s Anetkou

Řečník u bílé rakve připomněl krátký Anetčin život. Byla úspěšnou studentkou stavební průmyslovky v Pardubicích a chtěla se stát architektkou. Životní plány měla velké, ale ukončila je smrtelná nehoda na motocyklu mezi Podlažicemi a Přibylovem. Její nečekaný odchod ze života bolestně zasáhl především rodiče, prarodiče, sestru i přítele, který se na obřad také dostavil a zasedl do první lavice společně s nejbližšími příbuznými. Také množství plačících spolužáků a kamarádů dávalo jasně najevo, jak je těžké smířit se s tím, že už Anetku nikdy neuvidí.

Tatínek Ivo vzápětí po smrtelné nehodě poprosil motorkářský národ o účast na posledním rozloučení s dcerou, která po něm zdědila vášeň k motocyklům. V té chvíli zřejmě netušil, jaká solidarita se po celé zemi projeví. Na ranní sraz do Chrudimě přijelo kolem 1300 silných strojů, které se disciplinovaně za doprovodu policejních vozů vydaly na spanilou jízdu do Skutče. „Kolona měří kolem pěti kilometrů, zajišťujeme bezpečnost silničního provozu,“ potvrdila před obřadem mluvčí krajského ředitelství policie Markéta Janovská.

Děkuji všem, kteří mě podpořili, vzkázal tatínek Anetky se slzami v očích:

Zdroj: Romana Netolická

Nejen policisté, ale i strážníci a dobrovolníci regulovali provoz na trase i v samotné Skutči. „Chtěl bych poděkovat všem - motorkářům, Městské policii Skuteč, hasičům. Obrovské poděkování si zaslouží Policie České republiky, která nám vyšla maximálně vstříc a pomohla nám i s naplánováním tras,“ řekl hlavní organizátor Michal Horkel z pořádající Motoparty Chrudim.

Na rozloučení přijel i Chrudimák Daniel Seifert. „Každá ztráta někoho z motorkářské rodiny je nepříjemná a tento způsob rozloučení je tím nejdůstojnějším. V tomto případě jde navíc ještě o tak mladou holčinu, která měla celý život před sebou,“ okomentoval svou účast na pohřbu.

Tatínkovo přání pro Anetku, která milovala zvuk motorů, se splnilo beze zbytku. Měla velké a důstojné rozloučení s motorkářským národem, do kterého chtěla patřit. „Chtěl bych poděkovat za celou svou rodinu a za Anetku všem, kteří sem dorazili a pomohli mi uspořádat toto krásné rozloučení,“ řekl Deníku se slzami v očích Anetčin tatínek Ivo Páteček.