Stoupající venkovní teploty zase začínají lákat k vodě. Na lidi bažící po osvěžení čekají kromě plováren i kempy a přírodní koupaliště. Ve střehu tady budou rovněž záchranáři a plavčíci, kteří si ostatně již ani v červenci nemohli stěžovat na nedostatek práce.

„Od začátku prázdnin jsme v červenci zasahovali každý den minimálně dvakrát nebo třikrát. Vesměs se jednalo o drobnosti, například o píchnutí vosou nebo včelou. Úplnou výjimkou však nebyla ani zlomená ruka nebo vykloubené rameno," říká přímo na břehu Sečské přehrady vodní záchranář Lukáš Jambor.

Skoro bez přestávek

„Dosud nejtěžším zraněním tu zatím byl otřes mozku spojený se zlomeninou lícní kosti. K tomuto úrazu došlo na wakeboardu, tedy na vodních lyžích, které se tahají za vlekem. Jezdec si zranění způsobil sám, když se do hlavy udeřil svým vlastním kolenem," vysvětluje záchranář.

Sečští záchranáři prozatím nemuseli z vody lovit žádného tonoucího člověka, nicméně i na to jsou tu připraveni. Tedy až na očekávané výjimky těch několika málo srpnových dnů, kdy byste je u přehrady hledali marně. „O prázdninách tu držíme nepřetržité čtyřiadvacetihodinové služby. Jelikož je ale naše členská základna letos o něco slabší, pár dní tu nebudeme. Jde ale jen o naprosté výjimky," ujistil Lukáš Jambor.

Klidný Konopáč

V areálu přírodního koupaliště Konopáč u Heřmanova Městce sice vodní záchranáři nepůsobí, ale ani zde nejsou rekreanti v případě zdravotní nouze odkázáni jen sami na sebe. Na koupališti jsou vždy přítomni plavčíci, kteří si každé ráno „nafasují" potřebné zdravotnické pomůcky a dohlížejí poté na vodní plochu i na provoz na tobogánu. Letos tu ale zatím museli ošetřit jen několik oděrek.