Studentská akce na podporu zachování tradičních českých Vánoc nechce, aby Ježíška v českém prostředí nahradil červený tlouštík, který se nechává tahat soby a rozvaluje lidem komíny.


„Jsem ráda, že někdo s tímto nápadem přišel. U nás v obchodním centru se objevil Santa Claus, děti mu sedají na klín a šeptají přání. A pak něco malým vysvětlujte,“ stěžuje si jedna z maminek v diskusi na internetových stránkách www.zachrantejeziska.cz.

Stejné pocity vyjadřuje denně několik desítek dalších návštěvníků a v průměru tak přibývá každou minutu jeden nový podpis. Od začátku projektu si cestu za Ježíškem našlo přes dvacet tisíc lidí z celkem padesáti čtyř zemí světa. „Velice nás těší, že si Češi nepřejí kopie a v tak velké míře brání originalitu a jedinečnost českých Vánoc,“ netají spokojenost Tomáš Zdechovský, jeden z autorů projektu.

V těchto dnech prochází českými městy skupina sněhuláků s transparenty, které vyzývají k záchraně Ježíška. Celá akce vyvrcholí v pátek 19. prosince ve 13.00 před Úřadem vlády demonstrací sněhuláků za účasti české veřejnosti a podpisy na petici mohou lidé připojovat až do Štědrého dne.

Jana Kodysová