„Cílem tohoto setkání nebylo řešit dlouhodobou koncepci zásobování Hlinecka pitnou vodou, neboť to mu ani nepřísluší (toto rozhodnutí je v pravomoci společnosti VAK Chrudim), nýbrž reagovat na aktuální situaci,“ uvádí hlinecká starostka Magda Křivanová.

V tomto smyslu informovali ředitelé vodárenských společností o řadě přijatých technických opatření, které směřují ke zlepšení stávající situace. Jedná se především o instalaci měřicích přístrojů, které nepřetržitě zaznamenávají a dálkově do dispečinku předávají informaci o hodnotách zákalu a tvrdosti pitné vody. Dalším opatřením je zvýšení množství odběrů kontrolních vzorků vody, a to výrazně nad četnost požadovanou zákonem. V rámci zachování objektivity bylo konstatováno, že řada problémů objevujících se ve stížnostech občanů Hlinska nemá přímý vztah k „Havlíčkobrodské vodě“, nýbrž se ve většině případů jedná o reakce na probíhající rekonstrukce, opravy, či poruchy přímo na vodovodní síti v oblasti Hlinska. Ve stížnostech někdy dochází k záměně, kdy voda ze zdroje Čertovina je mylně považována za vodu z Havlíčkova Brodu.

Certovinský zdroj je totiž náchylný k zákalům zejména v období dešťů. Proto bylo dohodnuto, že pravidelná měření budou probíhat i na zdroji Čertovina, aby mohla být za nepříznivých klimatických podmínek situace ihned řešena. Vodárenská společnost bude také mnohem větší pozornost věnovat systematickému odkalování, které zamezí nepříjemnému zabarvení vody.

Ředitel společnosti VaK Havlíčkův Brod Jan Kadlec informoval, že pramenitá voda z podzemních zdrojů v okolí Podmoklan splňuje všechny požadavky platných norem, a ze zdravotního hlediska je vhodná k přímé konzumaci jako přirozený zdroj vápníku a hořčíku. Tvrzení doložil i konkrétními podklady rozborů této vody. Z hlediska tvrdosti se nejedná o vodu tvrdou či velmi tvrdou.

„Voda od Podmoklan se může jevit jako tvrdá v porovnání s vodou z Hamerské přehrady,“ připustil Jan Kadlec, ředitel VaK Havlíčkův Brod. „Paradoxně se z hlediska norem jedná o vodu na spodní hranici doporučené tvrdosti,“ dodal Kadlec. Podle jeho slov je součet množství vápníku a hořčíku na spodní hranici, masivní nasazeni změkčovadel tak není opodstatněné. „Touto vodou je dlouhodobě zásobováno více než 35 tisíc odběratelů havlíčkobrodského VAKu bez stížností na zmiňovanou tvrdost,“ dodal Kadlec.

Účastníci hlinecké schůzky konstatovali, že v budoucnosti bude mít Hlinsko, jako jedno z mála měst kraje, k dispozici minimálně tři možné zdroje pitné vody (Hamry, Čertovina, Havlíčkobrodsko). Míra jejich využití bude ještě předmětem jednání. „Například při vyhodnocení stávajícího provozu společností VaK Chrudim v březnu příštího roku,“ uvádí starostka města Magda Křivanová. Ředitelé Vodárenské společnosti Chrudim i VaK Havlíčkův Brod ujistili vedení města, že spolehlivá dodávka vody pro Hlinsko co do množství i kvality zůstává nadále skutečnou prioritou.

Prvořadým cílem vodařů je uskutečnit veškerá technicky možná opatření, která povedou k urychlenému odstranění stávajících komplikací spojených s odběrem pitné vody hlineckými občany.

Prvotním úkolem vedení města je nyní jednat o budoucnosti úpravny vody Hamry a jasném vymezení dlouhodobé strategie zásobování Hlinecka pitnou vodou. První jednání na úrovni Pardubického kraje se uskuteční již v první dekádě září. (ma