„Je to botulismus. Bakterie se přemnožnily v bahně a došlo k úhynu,“ potvrzuje krajský epizootolog Radek Axman. Zpráva z laboratorního zkoumání byla podle jeho slov předběžně vydána už v neděli kolem osmnácté hodiny. „Definitivní verzi jsme z Prahy obdrželi kolem 21. hodiny,“ doplňuje Axman.

Na úhynu více než třiceti divokých kachen v chrudimském náhonu řeky se velkou měrou podepsala obrovská vedra v třetí červencové dekádě. Kvůli suchu bylo v náhonu málo vody a bakterie tudíž měly ideální prostředí k rozmožení. Na Chrudimsku není úhyn takového množství ptáků ojedinělý. „Dá se přirovnat k podobnému případu asi před měsícem na Rozkoši. Tam byl také na vině botulismus,“ říká Radek Axman.

Botulotoxin patří k nejsilnějším jedům na světě, dalece předčí kyanid. Nazývá se rovněž „klobásovým jedem“. Nachází se třeba ve zkažených masových konzervách, jejichž požití už mnohokrát způsobilo smrt člověka. Botulotoxin ale není jen zabijákem: znají ho například klientky kosmetických salónů, jimž až zázračně odstranil vrásky.

Místostarosta Chrudimě Petr Řezníček si po zprávě o otravě botulotoxinem viditelně oddychl. Vneděli byl osobně svědkem toho, když veterináři a hasiči vochranných oblecích nakládali mrtvá těla ptáků do auta a odváželi klaboratornímu zkoumání. „Jsem rád, že se podezření na ptačí chřipku nepotvrdilo. Myslím, že vpřípadě zanesení nákazy do našeho města bychom o víkendu pouťovému ruchu dozajista nepřihlíželi,“ řekl Petr Řezníček.