Nejhorší situace nastala ve čtvrtek v okrese na silnici I/35, kde stály stovky kamionů. Problémy ze Svitavska se však dotkly dopravy v celých východních Čechách. Policisté odkláněli dopravu již v Hradci Králové a Pardubicích. Provizorní odstavné parkoviště pro kamiony vzniklo u Vysokého Mýta.

Pomoc z Moravy

Na pomoc přijeli do svitavského okresu hasiči s těžkou technikou ze severní Moravy. Na Svitavsko a Orlickoústecko dorazilo dopoledne pět těžkých vyprošťovacích jeřábů, dva těžkotonážní dokonce až z Hlučína u Opavy. Tři jeřáby – jeden hlučínský a další dva z Vysokého Mýta a Pardubic – zasahovaly na „pětatřicítce“, kde vytahovaly zapadlé kamiony, aby hlavní tah na Moravu byl opět průjezdný. Další dva jeřáby operovaly na státovce z Hradce do Šumperka u Červené vody poblíž Suchého vrchu, který byl také uzavřen kvůli zapadaným autům.

Krizový plán hasičů rovněž počítal s možnou evakuací lidí, kteří uvízli v autech na pětatřicítce. Naštěstí se však situace začala odpoledne lepšit a k něčemu podobnému nebylo potřeba sáhnout. „Je to taková formulka v krizovém plánu pro případ naléhavosti. Lidé by byli umísťováni například do vytápěných škol a podobně. Poslední zprávy od silničářů a hasičů jsou však takové, že se začíná dařit kalamitu na silnici I/35 zvládnout bez použití těchto prostředků,“ uvedl jednu hodinu po poledni Aleš Černohorský, náměstek krajského ředitele Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje pro integrovaný záchranný systém.

Problémy byly nejen na hlavních tazích, ale v podstatě téměř na všech silnicích nižších tříd ve svitavském okrese. V Dolním Újezdu havarovalo auto a skončilo na zahradě u mateřské školy. Odpoledne se však situace v celém regionu začala uklidňovat.

(ik, kim)

Lidé se nedostali do práce

Doprava na hlavním tahu z Čech na Moravu ve středu večer zkolabovala. Silnici I/35 od Litomyšle na Moravskou Třebovou zablokovaly stovky kamionů. Neprojela ani osobní auta. Hasiči a silničáři se snažili celý den úsek zprůjezdnit. Silničáři hned ráno vyhlásili pro svitavský okres kalamitní stav.

Svitavy zůstaly téměř odříznuté od světa. Z Litomyšle se lidé nedostali jak do Svitav, tak také do České Třebové a Poličky. Kvůli sněhu zavřeli silničáři i další silnice nižších tříd. Mnoho lidí se včera nedostalo do škol nebo do zaměstnání. Stejně jako Bára Veselíková z Litomyšlska. „Dojíždím do České Třebové do práce. Už ve středu nejely autobusy, z práce jsme šly s kolegyní odpoledne pěšky. Dneska opět nejel spoj, tak jsme se vrátily domů. Můj přítel se nedostal do práce do Svitav,“ řekla Bára Veselíková.

V koloně mezi Litomyšlí a Moravskou Třebovou uvízly stovky řidičů kamionů. Na silnici strávili šoféři celou noc. „Tohle se stává jen jednou za čas. Naposledy jsem to zažil, když před třemi lety na Hřebči popadaly stromy. Tehdy to vypadalo na pětatřicítce podobně,“ uvedl Jan Holý, jeden z kamioňáků.

Složité bylo i cestování autobusy, nejezdily. Kvůli nesjízdné silnici I/35 nevyjely ani autobusy na lince z Litomyšle do Svitav. „Okolí Litomyšle bylo průjezdné s výjimkou toho hlavního tahu. Naši dispečeři aktivně spolupracují se správou silnic a reagují na aktuální informace. I proto nedošlo k žádnému uvíznutí autobusu v návějích a na neprůjezdných silnicích,“ sdělil mluvčí společnosti Icom Transport Petr Palovčík. Těžce sjízdná byla i Lubná, Sebranice, linka z Trpína do Olešnice i z Poličky do Svitav. „Problémy jsme měli na lince z Poličky přes Rohoznou a Banín do Bohuňova. Místy jsou uvízlé kamiony i uvízlá osobní auta,“ hlásil včera odpoledne Jarmil Andrle, dispečer poličské dopravní společnosti Zlatovánek.

Problémy ale nebyly jen na silnici. Sníh komplikoval i cestování vlakem. V Kunčině za Moravskou Třebovou na trati v polích ve středu večer uvízl motorák. Pro čtyři cestující a strojvedoucího v noci vyjel hasičský sbor Správy železniční a dopravní cesty. Hasiči je doprovodili přes pole ke svému vozu a přepravili na nádraží do Moravské Třebové.

Od nočních hodin byly největší problémy v úsecích Česká Třebová – Moravská Třebová a Svitavy – Polička – Borová – Pustá Kamenice. „U prvních ranních spojů nebylo možné zajistit ani železniční dopravu, ani náhradní autobusovou kvůli špatné sjízdnosti silnic,“ popsal nejtěžší chvíle Michal Štěpán, ředitel Krajského centra osobní dopravy v Pardubicích. (zprav)