TISKOVÁ ZPRÁVA ENERGETIKŮ:

Aktuální situace na východě Čech

Hradec Králové, 18. října 2009, 18:00 hod. - Situace na východě Čech se stabilizuje, maximální počty techniků Skupiny ČEZ pracují na odstraňování poruch na nízkém napětí. Počet domácností bez energie se výrazně snížil. Bez dodávky elektřiny již nejsou celé obce, ale jednotlivé domy či ulice. K desáté hodině byl odvolán kalamitní stav v okresech Havlíčkův Brod a Chrudim. Nadále trvá kalamitní stav v okresech Rychnov nad Kněžnou a Ústí nad Orlicí.

Situace v celém východočeském regionu se výrazně zlepšila. Na vedeních vysokého napětí již neevidujeme žádnou poruchu.

Situace v distribuční soustavě se již stabilizuje, usilovnou prací se nám podařilo snížit počet odběrných míst bez dodávky elektřiny. Nyní se již pohybujeme jen v řádu stovek za každý postižený region (severní, východní Čechy a Morava), celkem nepřesahujeme patnáct set odběrných míst bez dodávky elektřiny na celém území. Počet zákazníků bez dodávky elektřiny do večera ještě klesne. Dodávku bychom do naprosté většiny odběrných míst měli obnovit během dneška.K nejpostiženějším oblastem patří především těžko přístupné lokality na Semilsku, Sedmihorsku, Orlické hory a podhůří Orlických hor, Králicko, Malá Morava, Lanškrounsko.

Ve všech uvedených lokalitách máme v terénu techniky, kteří společně s pracovníky externích firem velmi intenzivně již od čtvrtka pracují na odstraňování poruch. V mnoha případech opravy komlikuje těžko přístupný terén, naši lidé se musí prořezávat přes popadané stromy, aby se mohli dostat k vedení. Popadané stromy a větve zatarasily přístupové cesty hlavně v místech, kde padá těžký mokrý sníh.

Přesto se energetikům podařilo počet poruch významně snížit. Do postižených regionů se přesouvají poruchové čety z oblastí, které nejsou kalamitou zasaženy, či kde se již situace stabilizovala. Stále je také posílen dispečink a call centrum Skupiny ČEZ.

Během noci jsme opět z bezpečnostních důvodů museli z některých lokalit odvolat naše poruchové čety, ohrožovaly je pády stromů a větví.

Zákazníci Skupiny ČEZ mohou v případě přerušení dodávek elektrické energie využít následujících telefonických linek:

Zákaznická linku Skupiny ČEZ 840 840 840
Poruchová linka Skupiny ČEZ 840 850 860

Všem odběratelům, kteří v tuto chvíli ještě nemají zajištěnu dodávku energiese omlouváme, prognóza vývoje je obtížná, velmi záleží na počasí a klimatických podmínkách. Děkujeme našim odběratelům, hlavně v nejpostiženějších oblastech, za trpělivost a pochopení této mimořádné situace.

K dnešní 10. hodině ČEZ odvolal kalamitní stavy v okresech Bruntál, Jeseník, Šumperk, Havlíčkův Brod a Chrudim. Ve zbývajících oblastech (Frýdek Místek, Vsetín, Rychnov nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí, Jablonec nad Nisou a Liberec) zatím zůstávají v platnosti, předpokládáme, že ještě v některých okresech během dne či večera kalamitní stavy odvoláme.

Šárka Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy

DOBRÉ ZPRÁVY MAJÍ I METEOROLOGOVÉ:

Předpověď počasí pro Českou republiku na
neděli 18.10. a na pondělí 19.10.2009
=======================
===================

Výhled počasí na týden 19. - 26. 10.

Předpověď na neděli
=====================


Situace:
Po přední straně tlakové výše nad západní Evropou k nám pokračuje příliv
studeného a vlhkého vzduchu od severu.

Počasí:
Oblačno až zataženo, na většině území přeháňky nebo občasný déšť, v polohách
nad 600 m srážky sněhové. K večeru srážky jen ojediněle. Nejvyšší teploty 3 až
7 st., v 1000 m na horách kolem -1 st.C . Mírný severní až severozápadní vítr
2 až 5 m/s.

Tlaková tendence: setrvalý stav nebo jen slabý vzestup

Rozptylové podmínky: většinou dobré
Předpověď na noc a pondělí
===========================

Situace:
Ze západní do střední Evropy postoupí oblast vyššího tlaku vzduchu. Ve
vyšších vrstvách atmosféry se bude nad střední Evropou zvolna vyplňovat
brázda nižšího tlaku vzduchu.

Počasí v noci:
Oblačno až zataženo, ojediněle slabý déšť, v polohách nad 400 m srážky
smíšené nebo sněhové. Ojediněle mlhy. Nejnižší teploty +3 až -1 st., ojediněle
při zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce kolem -3 st.C. Slabý severozápadní
až severní vítr 1 až 4 m/s.

Tlaková tendence: slabý vzestup

Počasí přes den:
Převážně oblačno, ojediněle slabý déšť, v polohách nad 600 m srážky sněhové. K
večeru ubývání oblačnosti. Ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 3 až 7 st.C.
V Čechách slabý proměnlivý, na Moravě a ve Slezsku mírný severovýchodní vítr 2
až 6 m/s.

Tlaková tendence: setrvalý stav

Rozptylové podmínky: většinou dobré

A od úterka se má začít postupně oteplovat, o víkendu teploty budpou šplhat ke 13 stupňům.

Víkend na Orlickoústecku: desítky domácností bez proudu, kalamita trvala

Orlickoústecko/ Ještě po celý víkend trval v regionu kalamitní stav vyhlášený energetiky, ti v neděli stále evidovali desítky poruch na nízkém napětí, bez proudu zůstávaly desítky domácností.

V první polovině víkendu patřilo k nejpostiženějším oblastem Českotřebovsko, v neděli Lanškrounsko a Králicko. „Situace je na některých místech stále dramatická, technici se k poruchám museli prořezávat, je obtížné tam dostat materiál,“ popsala situaci dnes Šárka Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy. Kdy bude odvolán kalamitní stav na Orlickoústecku, stejně jako výši škod, nedokázala dnes odhadnout.

Silničáři už v pátek doufali, že se situace o víkendu zlepší. Jejich přání se vyplnilo, všechny silnice v okrese byly sjízdné. Uzavřen zůstal až do pondělí jen úsek mezi Přívratem a Kohoutem na Českotřebovsku, a to kvůli odstraňování popadaných větví a stromů. Ty v pátek a sobotu ohrožovaly řidiče především na trase mezi Českou Třebovou a Němčicemi nebo v Těchoníně, kde způsobily několik dopravních nehod. Řidiči, na jejichž auta větve obtěžkané sněhem spadly, naštěstí vyvázli bez zranění. Hmotné škody se ale počítaly v desetitisících.

ŠÁRKA MIKULECKÁ


SOBOTNÍ VÝVOJ SITUACE:

Na východě Čech se situace stabilizuje

Hradec Králové, 17. října 2009, 17:00 hod. - Situace v celém východočeském regionu se výrazně zlepšila. Na vedeních vysokého napětí jsou v tuto chvíli pouze 2 poruchy, a to v Rokytnici nad Jizerou. Poruch na nízkém napětí jsou však stále stovky, a to převážně na Semilsku, Rychnovsku a Havlíčkobrodsku. Kalamitní stav v okresech Havlíčkův Brod, Chrudim, Rychnov nad Kněžnou a Ústí nad Orlicí stále trvá.

Na mnoha místech po celý den padal hustý mokrý sníh, který komplikoval odstraňování poruch na vedeních vysokého a nízkého napětí. Přesto se energetikům podařilo počet poruch významně snížit.V mnoha případech komplikovalo opravy počasí, husté sněžení, rozmoklý terén. Technici se museli prořezávat přes spadané stromy. Těžká technika se jen velmi obtížně dostávala do terénu.

Již třetí den jsou v térénu maximální počty našich pracovníků i externí firmy, které odstraňují vzniklé poruchy. Do postižených regionů se přesouvají poruchové čety z oblastí, které nejsou kalamitou zasaženy, či kde se již situace stabilizovala. Stále je také posílen dispečink a call centrum Skupiny ČEZ.

Během noci jsme opět z bezpečnostních důvodů museli z některých lokalit odvolat naše poruchové čety, ohrožovaly je pády stromů a větví.


Šárka Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy

DALŠÍ INFORMACE:

S počasím, které pokračovalo ve svých říjnových rozmarech, bojovali v pátek silničáři vcelku úspěšně.

„Silnice jsou ovšem sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Největší problémy nám dělají zohýbané a lámající se větve, zatížené mokrým sněhem. Nejvíc se s nimi potýkáme v oblastech kolem Luže, Krouny, Skutče nebo Hlinska i na řadě míst v Železných horách,“ vysvětluje vedoucí chrudimských silničářů Jiří Nezval. „Tady všude napadlo až k pětadvaceti centimetrům sněhu. Na cestách proto nyní máme přibližně 25 traktorových radlic,“ popisuje Nezval včerejší kalamitu.

V průběhu dne se situace na silnicích s rostoucí venkovní teplotou postupně zlepšovala.

Problémy ale zaznamenali také cestující Českých drah. „Mezi Hlinskem a Ždírcem nad Doubravou vlaky kvůli popadaným stromům a větvím na na kolejích od rána vůbec nejezdí. Na zprůjezdnění trati se intenzívně pracuje,“ hlásil dopoledne železničář z chrudimského nádraží. Potíže byly i s elektřinou.


Bez elektřiny zůstali ve Skutči a v Železných horách

Třemošnice/Skuteč/ K dopravním potížím v důsledku sněhové kalamity se včera na některých místech okresu přidaly i problémy s déletrvajícími výpadky elektřiny.

„V Třemošnici a v některých okolních obcích nejde proud už od rána,“ hlásí tamější obyvatel Pavel Kalina. Dodávky byly obnoveny kolem poledne.
Podobně na tom byli ve Skutči. „Večer elektřina šla, ale ráno jsme už byli bez proudu,“ uvádí skutečský starosta Pavel Novotný. Skutečské potíže se ale podařilo celkem rychle vyřešit a drtivá většina města si nakonec mohla uvařit v rychlovarné konvici vodu na svou ranní kávu. „Výpadek nám nakonec nezpůsobil žádné větší potíže,“ říká Novotný.

Zatímco energetici měli i jinde na okrese plné ruce práce, situace co do množství bílé nadílky se postupně normalizovala .

Z nejvyšších poloh okresu se ale bílé přikrývce zatím příliš nechce. Meteorologická stanice ve Svratouchu hlásila občasné sněžení v průběhu celého dne. Ani aktuální předpověď neslibuje mnoho dobrého.

I v sobotu má být zataženo až oblačno, na většině území se má vyskytovat déšť nebo déšť se sněhem, v polohách nad 500 metrů sníh. Je proto možné že podzim se bude nad nasavrckým kopcem a na dalších místech okresu zase rychle měnit v zimu.

Sníh se na silnicích v Pardubickém kraji vyskytuje přibližně od nadmořské výšky 500 metrů. Silničáři stále pluhují.

Na území kraje je zataženo, na většině území také sněží nebo jsou sněhové přeháňky a déšť se sněhem.

Stromy i nadále komplikují dopravu v Pardubickém kraji. V pátek od 8 hodin do 12 hodin vyjížděli hasiči ke 20 událostem.

SOUHRN Z CELÝCH VÝCHODNÍCH ČECH ČTĚTE ZDE

INFORMACE O PÁTEČNÍ KALAMITĚ:

Zcela neprůjezdná vozovka kvůli spadaným stromům byla mezi Hrádkem a Jehnědím.

Některé úseky silnic budou v nejbližších hodinách zcela uzavřeny. Zákazová značka bude umístěna například na silnici z České Třebové na Přívrat, dále z Hrádku na Džbánov. Hasiči tady pročistili silnici od popadaných stromů a během chvíle popadaly další.

Hasiči nyní aktuálně likvidují stromy ve Svratouchu, v Kostelci u Heřmanova Městce, Semaníně a Kerharticích.

TISKOVÁ ZPRÁVA HZS PARDUBICKÉHO KRAJE: Motorové pily hasičů se ani přes noc nezastavily
Hasiči od čtvrtečního poledne (15. 10. 12 hodin) pokračovali v odstraňování následků silného větru a sněhu.

Do páteční 8 hodiny ranní (16.10. 8 hodin) hasiči zaznamenali 96 výjezdů, z toho likvidovali následky 8 dopravních nehod.

Například osobní automobil narazil do spadlých stromů na silnici mezi Trhovou Kamenicí a Rohoznou. Nehoda se obešla bez zranění. Naopak tři osoby utrpěly zranění při nehodě, která se stala na zasněžené silnici z Hrbokova na Vápenný Podol
(VIZ. snímek a FOTOGALERIE).

V odpoledních hodinách byla nejkritičtější situace na objízdné trase u tunelu Hřebeč. Spadl tam strom na kamion převážející acetylenové lahve. Ten strom nebyl jediný a tak bylo rozhodnuto o evakuaci osob z prostoru silnice. Poté byla objízdná trasa zcela uzavřena.

Stromy padaly také z České Třebové směrem na Kozlov, mezi Hrádkem a Sloupnicí, v Lanškrouně, z Poličky směrem na Jimramov, v Kraskově, mezi Žamberkem a Šedivcem. Motorové pily hasičů se nezastavily a rozřezávaly stromy i na dalších místech našeho kraje.

Nejvíce postiženou oblastí bylo Orlickoústecko, kde hasiči zasahovali u 41 událostí, dále Svitavsko, tady hasiči zaznamenali 23 výjezdů a na Chrudimsku 16 případů.

Počasí se umoudří až v pondělí

Další přívaly sněhu a poryvy větru komplikují opravy poškozených zařízení. „Další opravy jsme museli odložit kvůli možnému pádu stromů,“ uvedl mluvčí společnost ČEZ Ladislav Kříž.

Sněhová kalamita zastavila i v pátek řadu vlaků hlavně v Libereckém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Podle mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové nebylo v 06:00 sjízdných 16 úseků tratí.

POČASÍ

V pátek bude převážně zataženo, na většině území déšť nebo déšť se sněhem, v polohách nad 300 m, postupně nad 500 m, srážky sněhové. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 stupňů Celsia. V 1000 m na horách kolem –1 st.C.

Mírný západní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s bude během dne v Čechách zesilovat na čerstvý 4 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s.

ČTĚTE TAKÉ:Meteorolog: Tohle počasí není nic neobvyklého


Současné ochlazení je dáno shodou několika mimořádných okolností

"Je to dáno prouděním velmi chladného vzduchu od severu, který vlastně nemá šanci se kde ohřát, protože prochází takovým koridorem kolem tlakové níže, která má střed nad Evropou východní, a tlakové výše nad Evropou západní. Tento úzký pruh chladného severního proudění jde pouze sem do Evropy střední. Většinou to bývá tak, že by se někde zastavil, ohřál, tentokrát kvůli rozdílům tlakových útvarů na to není prostor. Předloni jsme se s podobným vpádem studeného vzduchu potýkali již 5. září a loni 12. října, ale jen na jeden nebo dva dny, takže napadal pouze slabý poprašek v horských oblastech. Extrémní je to v tom, že tato synoptická situace nad Evropou trvá prakticky celý týden.“ Dagmar Honsová, Meteopress
Sněžení by na území České republiky mělo ustat v pondělí. Vyplývá to z týdenní předpovědi zveřejněné na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do neděle meteorologové očekávají déšť se sněhem a ve vyšších polohách sněhové srážky.

Nejvyšší denní teploty by měly v příštím týdnu postupně stoupat, ve čtvrtek už mají překročit deset stupňů. Noci ale budou i po víkendu chladnější, od neděle do středy se budou průměrné nejnižší noční teploty pohybovat pod bodem mrazu. Od pondělí do čtvrtka by mělo být oblačno, příští víkend pak zřejmě bude deštivý.

Dnes se ve vyšších polohách opět tvoří sněhové jazyky, na horách i závěje. Meteorologové na většině území očekávají déšť nebo déšť se sněhem, v polohách nad 300 metrů sněhové srážky. Sněžení má být nejintenzivnější na severu nebo severozápadě republiky.

Podle meteorologů dnes bude pokračovat příliv studeného a vlhkého vzduchu. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od jednoho do pěti stupňů, v 1000 metrech na horách okolo minus jednoho stupně.

Ve vyšších polohách dnes napadnou další dva až deset centimetrů sněhu, v horských oblastech 10 až 20 centimetrů.

Sněžit bude podle ČHMÚ i v noci a v sobotu, a to v polohách od 400, respektive 500 metrů. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat od tří do minus jednoho stupně.

Energetici mají plné ruce práce

Sněhová kalamita maří práci energetiků, kteří se snaží obnovit dodávky elektřiny, stále se objevují nové poruchy. Bez proudu zůstává 45 tisíc zákazníků ČEZ.

"Nejhůře postižen je severovýchod Čech a střed a sever Moravy. Na východě Čech se nyní těžiště koncentrace poruch nově posouvá z Orlických hor na Vysočinu – Havlíčkobrodsko a Hlinecko," sdělila mluvčí ČEZ Eva Nováková.

ČTĚTE TAKÉ: Na Chrudimsku energetici vyhlásili kalamitu

Situace se výrazně zhoršila v druhé polovině noci a nad ránem, kdy začalo znovu hustě sněžit. „I když se díky intenzivní práci techniků z ČEZ i pracovníků externích firem daří poruchy opravovat, naneštěstí na jiných i stejných místech se objevují stále nové poruchy,“ řekla Nováková. Na některých místech pracovníky ohrožují pády větví a stromů.

Musely být zavřeny některé školy a přerušen provoz v porodnicích – např. Orsil v Častolovicích je od rána bez proudu.

Provoz na řadě tratí se zastavil

Sněhová kalamita zastavila i v pátek řadu vlaků hlavně v Libereckém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Podle mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové nebylo v 06:00 sjízdných 16 úseků tratí. Stále sněží a na koleje padají stromy. Osm úseků muselo být nově uzavřeno během noci.

Vzhledem ke sněhové kalamitě tak v současnosti nejezdí vlaky v úseku Nový Bor-Svor, v úseku Žďár nad Sázavou – Sázava u Žďáru, v úseku Frýdlant nad Ostravicí – Frenštát pod Radhoštěm, v úseku Havlíčkův Brod – Chotěboř, v úsecích Smržovka – Jablonec nad Nisou a Harrachov – Tanvald, v úseku Heřmaničky – Sudoměřice u Tábora, v úseku Mikuláčovice dolní nádraží – Panský, v úseku Bílý Potok pod Smrkem – Raspenava, v úseklu Svitavy – Květná, v úseku Liberec – Turnov, v úseku Rumburk – Krásná Lípa, v úseku Vamberk – Rokytnice v Orlických horách, v úseku Josefův Důl – Smržovka, v úseku Frýdlant v Čechách – Jindřichovice pod Smrkem, v úseku Horní Lideč – Střelná, v úseku Hanušovice – Dolní Lipka a v úseku Hanušovice – Staré Město pod Sněžníkem.

České dráhy se snaží zavést náhradní autobusovou dopravu, mnohde ji ale není možné zajistit, protože silnice jsou také nesjízdné.

Hřebečský tunel uzavřený

Důležitý silniční tah I/35 u Moravské Třebové na Svitavsku bude zavřený minimálně ještě po celý den. Hřebečský tunel je uzavřený kvůli opravám a objízdná trasa vedla po staré komunikaci. Silničáři a policisté úsek ve čtvrtek uzavřeli, protože zde padaly stromy a několik jich dokonce spadlo na auta. ČTK to v pátek řekl provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Václav Ouhrabka.

„Bude to zavřené minimálně dneska, ale nevěřím, že se stromy a větve stihnout odstranit. Včera jsem tam byl večer na pět minut podívat a vedle mě spadly dva stromy,“ řekl Ouhrabka.

Policisté už vyznačili objízdné trasy, směrem od Hradce Králové a od Mohelnice. Uzavírka působí velké komplikace. Ve čtvrtek se u náhradní trasy na Moravskou Třebovou tvořily velké kolony a ještě v noci policisté odkláněli vozidla na objízdné trasy. „Kamiony jezdily přes úzké okrskové silnice a ty nejsou na nákladní dopravu dělané,“ řekl Ouhrabka.

Sníh se na silnicích v Pardubickém kraji vyskytuje přibližně od nadmořské výšky 500 metrů. Silničáři stále pluhují. Na území kraje zataženo, na většině území také sněží nebo jsou sněhové přeháňky a déšť se sněhem.

TISKOVÁ ZPRÁVA PARDUBICKÉHO KRAJE: Kalamitní stav na Svitavsku a Ústeckoorlicku přetrvává

Pardubický kraj (16. 10. 2009) – Východní část Pardubického kraje postihlo v posledních dnech vydatné sněžení, které způsobilo komplikace především v dopravě a v zásobování elektrickou energií. Zvláště závažná situace je na Svitavsku, kde si kalamitní stav u Hřebečského tunelu vyžádal mimořádná opatření neobvyklá pro toto roční období. Důležitá silnice první třídy číslo 35 spojující Čechy s Moravou zůstává uzavřena až do pondělí, kdy se opět sejde hejtman Pardubického kraje Radko Martínek se silničáři, policií a hasiči. Společně posoudí situaci.

Hejtman Pardubického kraje dnes ráno osobně projel stanovenou objížďku a seznámil se s aktuální situací přímo na Hřebči. „Takovou situaci v říjnu opravdu nepamatuji. Počasí odpovídá spíše zimním měsícům. Přesvědčil jsem se, že stav je velmi vážný, proto jsme společně se záchranáři a policií uzavírku silnice I/35 prodloužili,“ vysvětlil hejtman, proč zůstává strategická komunikace na Moravskotřebovsku neprůjezdná. „Nesmíme riskovat zdraví a životy záchranářů kvůli neukázněným řidičům. Těžký a mokrý sníh láme stromy, které padají na vozovku zcela nekontrolovaně,“ řekl hejtman Martínek.

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje posílila na Moravskotřebovsku rychlou zdravotnickou službu (RZP) o jednu posádku. Jak uvedl ředitel ZZS Marek Obrtel, pacienty z této části kraje bude vozit sanita do nemocnice v Boskovicích, Fakultní nemocnice v Olomouci a také do Ústí nad Orlicí.

Situaci v kraji monitoruje také oddělení krizového řízení krajského úřadu. K neprůjezdným komunikacím se přidaly v průběhu čtvrtku a pátku výpadky proudu díky poryvům větru. Distributor, firma ČEZ, rozšířil dnes ráno kalamitní stav i na okres Chrudim. Od včerejšího dne platí už na Ústeckoorlicku.

Magdalena Navrátilová, tisková mluvčí